Prebivalci Gibraltarja so britanski državljani. Foto: Reuters
Prebivalci Gibraltarja so britanski državljani. Foto: Reuters

V skladu z dogovor bo Gibraltar postal del schengenskega območja in bo upošteval druga pravila EU-ja, medtem ko bo ostal britansko prekomorsko ozemlje.

Dogovor je le nekaj ur pred petkovim izstopom Združenega kraljestva iz Unije oznanila španska zunanja ministrica Arancha González Laya. Kot poroča BBC, so prebivalci Gibraltarja, britansk državljani, na referendumu leta 2016 96-odstotno glasovali proti brexitu. V Gibraltar vstopi vsak dan okoli 15.000 španskih delavcev.

Kot je dodala španska ministrica, dogovor omogoča umik nadzora med Gibraltarjem in Španijo.

Prebivalci Gibraltarja izvolijo svoje lastno predstavništvo v skupščini ozemlja, britanski monarh pa imenuje guvernerja. Ozemlje, kjer sta britanski vojaški garnizon in mornariško oporišče, je samoupravno na vseh področjih razen na področjih obrambe in zunanje politike.

Arancha González Laya sicer ni pojasnila, ali bodo na letališču ali v pristanišču v Gibraltarju razporejeni španski mejni policisti. To območje bo namreč dejansko del zunanje meje EU-ja.

V schengenskem območju, v katerem za prehajanje meja ni potreben potni list, je 22 članic EU-ja, pa tudi Norveška, Švica, Islandija in Lihtenštajn. Združeno kraljestvo nikoli ni bilo del tega območja. Ko se bo vanj vključil Gibraltar, se bodo državljani članic Unije izognili pregledu potnih listov, medtem ko bodo morali potniki iz Združenega kraljestva še naprej opravljati ta nadzor.

Britanski zunanji minister Dominic Raab je dejal, da predstavlja dogovor "politični okvir" za ločeno pogodbo z Unijo glede Gibraltarja.

Sklenjeni dogovor se sicer ne ukvarja z vprašanjem suverenosti. Španija namreč dolgo časa ne priznava britanske suverenosti nad Gibraltarjem, ki je bil odstopljen Zduženemu kraljestvu leta 1713 in kjer danes živi okoli 34.000 ljudi.