Če bo avstrijski parlament predlog potrdil, bo zakon začel veljati na začetku prihodnjega leta, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Kot je po seji vlade poudarila avstrijska ministrica za družino Juliane Bogner-Strauss, bo Avstrija na račun znižanja otroškega dodatka za v tujini živeče otroke privarčevala več kot 100 milijonov evrov, ta denar pa bo namenila za socialne ugodnosti za otroke v Avstriji.
Več za otroke v Švici, manj za otroke v Bolgariji
Ministrica je pojasnila, da ne gre za splošno znižanje otroškega dodatka za vse v tujini živeče otroke zaposlenih v Avstriji, temveč le za prilagoditev otroškega dodatka glede na življenjske stroške v posameznih državah članicah EU-ja ali drugih. Tako se bo denimo otroški dodatek za otroke, ki živijo v Belgiji ali Švici, nekoliko zvišal, najbolj pa se bo znižal za otroke v Romuniji, Bolgariji in na Madžarskem. Znižal se bo tudi za otroke v Sloveniji.
Avstrijska vlada ocenjuje, da bo ta ukrep vplival na okoli 130.000 otrok tujcev, zaposlenih v Avstriji, predvsem na Madžarskem, Slovaškem, Poljskem, v Romuniji in Sloveniji.
Leta 2016 je Avstrija za otroške dodatke v tujini živečih otrok namenila 273 milijonov evrov, večinoma za otroke, ki živijo na Madžarskem. V Avstriji sicer za socialno pomoč trenutno namenijo 4,4 milijarde evrov. Povprečno znaša otroški dodatek okoli 150 evrov mesečno.
Več evropskih poslancev je na pobudo slovenske evroposlanke Romane Tomc (SDS/EPP) v povezavi z otroškimi dodatki v Avstriji naslovilo poslansko vprašanje na Evropsko komisijo. Ta je v odgovoru poudarila, da pogodba o EU-ju prepoveduje vsakršno neposredno ali posredno diskriminacijo delavcev na podlagi državljanstva. A Dunaj pomisleke Bruslja zavrača.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje