Stranka Gruzijske sanje, ki ima večino v parlamentu, je sporočila, da bodo "brezpogojno umaknili predlog zakona, ki so ga brez zadržkov podpirali". Kot razlog za umik zakonodaje so navedli potrebo po "zmanjšanju konfrontacije v družbi", poroča Deutsche Welle.
Protesti so se kljub napovedi umika predloga spornega zakona nadaljevali. Po navedbah francoske tiskovne agencije AFP se je danes na ulice podalo okoli 30.000 ljudi.
Delegacija EU-ja v Gruziji je po poročanju BBC-ja pozdravila umik zakonodaje in pozvala vlado, naj nadaljuje "proevropske reforme". Gruzija je sicer marca lani zaprosila za status kandidatke za pridružitev Uniji.
Gruzijski protestniki so od torka protestirali proti sprejetju zakona. Na shodih so se večkrat vneli nasilni spopadi med protestniki in policijo.
V noči s srede na četrtek se je v Tbilisiju zbralo med 10.000 in 15.000 protestniki z gruzijskimi, ukrajinskimi in zastavami EU-ja, ki so obkolili parlament in skušali vstopiti vanj.
Protestniki so se znova spopadli s policijo, ki pa je proti njim uporabila vodne topove in solzivec, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Potem ko je opozicija zahtevala izpustitev več deset pridržanih protestnikov, so iz Tbilisija sporočili, da so pridržane protestnike izpustili.
"Vse osebe, ki so jih uslužbenci različnih strukturnih enot notranjega ministrstva (...) prijeli 7. in 8. marca letos med demonstracijami v bližini parlamenta, so bile izpuščene," je sporočilo gruzijsko notranje ministrstvo.
Gruzijski parlament v prvem branju potrdil zakon
Gruzijski parlament je sicer v torek v prvem branju potrdil predlog zakona, ki bi nevladne organizacije in medije uvrstil med "tuje agente", če bi več kot 20 odstotkov svojega financiranja prejemali iz tujine.
Vlada je predlog zagovarjala z razkrivanjem finančnih tokov iz tujine. Protestniki so se na drugi strani bali, da bi zakon po vzoru podobne ruske zakonodaje uporabili za zatiranje kritikov vlade in opozicije. Rusija je zakonodajo o tujih agentih sprejela leta 2012.
Predlog zakona je obsodila tudi gruzijska predsednica Salome Zurabišvili in ocenila, da je zahteva po spremembi zakonodaje prišla iz Moskve. Evropska unija je zakon označila za "nezdružljivega z evropskimi vrednotami", zaskrbljenost so izrazile tudi ZDA.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje