Skupnosti nevladnih organizacij Kuća ljudskih prava (Hiša človekovih pravic) v Zagrebu in Beogradu sta danes najostreje obsodili ravnanje srbske policije, ki je po njihovih navedbah v sredo pridržala in izgnala več oseb iz Hrvaške, Slovenije, Romunije, Bosne in Hercegovine ter Severne Makedonije.
Osebe, ki so jih izgnali, so v Beogradu sodelovale na delavnici za nevladne organizacije v organizaciji fundacije Erste. Skupno so jih po pisanju srbskega portala Autonomija.info izgnali 13. Koliko Slovencev je bilo med njimi, niso navedli.
"V okviru večtedenskega lova na hrvaške državljane, ki bivajo v Srbiji, in njihove domnevne vpletenosti v organizacijo študentskih protestov je policija izkoristila njihovo udeležbo na dogodku za nevladne organizacije in ga tendenciozno predstavila kot grožnjo državi," so v sporočilu za javnost zapisali v Kući ljudskih prava.
Po njihovem prepričanju je to le zadnji v nizu primerov zlorabe policije v politične namene, ki so jim že dolgo izpostavljeni srbski državljani, zdaj pa to vključuje tudi tuje državljane, ki prihajajo v Srbijo. Namen takšnega ravnanja policije sta po njihovem mnenju tudi zastraševanje in onemogočanje normalnega delovanja organizacij civilne družbe, v demokratični družbi pa je popolnoma nesprejemljivo.
Srbsko ministrstvo za notranje zadeve so pozvali, naj nemudoma izvede notranji nadzor, da ugotovi odgovornost, in konča prakso zastraševanja, hrvaško veleposlaništvo v Beogradu pa, naj zagotovi dostop do vseh informacij, povezanih s pravicami, ki jih imajo državljani med policijskimi postopki.
Zagreb je v četrtek Beogradu zaradi srednega incidenta napotil tudi protestno noto. Hrvaška je v noti zahtevala pojasnilo in izrazila oster protest zaradi postopanja v primeru petih hrvaških državljank. Hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman je ob tem dejal, da bo o ravnanju srbske policije obvestil delegacijo Evropske unije v Beogradu, Evropsko komisijo in poljsko predsedstvo Unije.
V Srbiji se od novembrskega padca nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, v katerem je umrlo 15 ljudi, zaostrujejo družbene razmere, protesti, ki jih vodijo študentje, pa vse bolj jezijo oblasti.
Evropska komisija zaskrbljena zaradi izgona
Evropska komisija je izrazila zaskrbljenost, ker so v Srbiji prijeli in iz države izgnali miroljubne civilnodružbene aktiviste iz držav članic Evropske unije in Zahodnega Balkana. Ob tem je izpostavila pomembno vlogo civilne družbe pri razvoju zdrave in demokratične družbe.
To so vrednote, ki niso le bistvo EU, temveč tudi prihodnosti Srbije kot države kandidatke in njenih državljanov, so poudarili v komisiji.
V komisiji so tudi poudarili, da je treba ukrepe, sprejete v interesu nacionalne varnosti, izvajati v skladu s srbskim pravnim redom ter evropskimi in mednarodnimi standardi človekovih pravic. "Ti ukrepi ne bi smeli omejevati svoboščin posameznikov, vključno s tujimi državljani," so dodali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje