V torek se je iztekel rok za dogovor italijanske vlade z Evropsko unije, a je minister za gospodarski razvoj Di Maio dejal, da se ne bodo uklonili pritiskom iz Bruslja in da ne bodo spreminjali načrtov glede dodatnega zadolževanja ne napovedi o gospodarski rasti.
Zaradi odstopanj od proračunskih pravil "brez primere" se je Evropska komisija konec oktobra sploh prvič v zgodovini Unije odločila, da zavrne proračunski osnutek članice evrskega območja in zahteva novega. Italija je za pripravo novega načrta dobila tri tedne časa. Obenem se je iztekel tudi rok, do katerega mora komisiji posredovati informacije v okviru analize možnosti sprožitve postopka zaradi čezmernega javnega dolga.
Komisija postopka proti Italiji še ni sprožila
V okviru tega postopka je v skrajnem primeru predvidena kazen v višini 0,2 odstotka BDP-ja. Obenem se kot kazen dodaja še delež razlike med dejanskim in ciljnim dolgom za posamezno leto, a skupna kazen ne sme preseči 0,5 odstotka BDP-ja. Po evropskih proračunskih pravilih, opredeljenih v paktu za stabilnost in rast, je zgornja meja za javni dolg določena pri 60 odstotkih BDP-ja. Italijanski javni dolg je s 130 odstotki BDP-ja za grškim drugi najvišji v EU-ju in eden najvišjih na svetu.
Komisija doslej postopka proti Italiji kljub previsokemu dolgu ni sprožila, ker javnofinančni primanjkljaj — ta je omejen pri treh odstotkih BDP — ni bil previsok in ker je bila pretežno skladna s strukturnimi cilji v preventivni fazi procesa spremljanja javnih financ članic. A po trenutnem proračunskem načrtu ni več tako, zato komisija preučuje možnost sprožitve postopka v skladu s proračunskimi pravili, imenovanimi šesterček, ki jih je Unija uvedla leta 2011 sredi finančne krize.
Ocene bodo objavljene 21. novembra
Evropska komisija bo ocene vseh osnutkov proračunskih načrtov držav v evrskem območju objavila 21. novembra in takrat je mogoče pričakovati tudi odgovore na vprašanja, kako bo ukrepala v primeru Italije.
Italija je že mesece v središču pozornosti zaradi spornih potez evroskeptične vlade pod vodstvom Giuseppeja Conteja. Te so v nasprotju z evropskimi proračunskimi pravili, a Bruselj jezi zlasti pristop — odkrito kljubovanje italijanskih oblasti. Medtem ko Bruslju najbolj očitno kljubujeta zlasti podpredsednika vlade, vodja Lige in notranji minister Matteo Salvini ter vodja Gibanja petih zvezd Di Maio, pa premier Conte in finančni minister Giovanni Tria zavzemata bolj spravljiva stališča.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje