29-letna novinarka, ki piše za dnevnik Il Foglio in ustvarja podkast, je v Iran odpotovala 13. decembra z novinarskim vizumom. Foto: Reuters
29-letna novinarka, ki piše za dnevnik Il Foglio in ustvarja podkast, je v Iran odpotovala 13. decembra z novinarskim vizumom. Foto: Reuters

"Vlada si že od prvega dne od aretacije Cecilie Sale neutrudno prizadeva za to, da bi jo vrnili domov, zahtevamo, da se njene pravice spoštujejo," je zapisal zunanji minister Antonio Tajani na omrežju X. "Cecilie in njenih staršev ne bomo pustili samih vse do njene izpustitve," je dodal.

Tajani je pridržanje novinarke označil za nesprejemljivo, dodal pa je, da so postopki, da bi jo osvobodili iz teheranskega zapora, zapleteni.

Guardian poroča, da je tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva v intervjuju za La Repubblico dejal, da je pridržanje Cecilie Sale verjetno povračilo za aretacijo Mohameda Abedinija Najafabada, švicarsko-iranskega poslovneža in domnevnega trgovca z orožjem, povezanega z iranskim režimom. Prijet je bil na podlagi ameriške tiralice na milanskem letališču Malpensa 16. decembra. "Na žalost iranski režim še naprej neupravičeno pridržuje državljane številnih drugih držav, ki jih pogosto uporablja v politične namene," je še dejal tiskovni predstavnik.

Kot poročajo italijanski mediji, naj bi Sala v telefonskem klicu družini povedala, da je sama v celici zapora Evin, kjer so luči ves čas prižgane, in da spi na tleh. Ne vidi niti stražarjev, hrano dobi skozi režo v vratih. Zanikala je navedbe, da naj bi dobila paket s hrano, higienskimi pripomočki in knjigami, poleg tega ne more brati, saj so ji vzeli očala. Starši novinarke so povedali, da je bila slišati zelo utrujena in da je večkrat ponovila, da morajo pohiteti.

Zadnja objava novinarke je bila 17. decembra

29-letna novinarka, ki piše za dnevnik Il Foglio in ustvarja podkast, je v Iran odpotovala 13. decembra z novinarskim vizumom, 19. decembra pa so jo pridržali na podlagi domnevnih kršitev nacionalne zakonodaje o medijih. Iranske oblasti so potrdile, da je bila 13. decembra v državi na podlagi novinarskega vizuma.

Zadnja objava novinarke na omrežju X je s 17. decembra, ko je delila povezavo na podkast z naslovom Pogovor o patriarhiji v Teheranu.

Sala ima skoraj pol milijona sledilcev na Instagramu in je redna gostja italijanskih pogovornih oddaj. Med drugim je pokrivala vrnitev talibanov v Afganistan, krizo v Venezueli, vojno v Ukrajini in vojno v Gazi.

V zapor Evin zapirajo nasprotnike iranskega režima, novinarje in tuje državljane. Med zaporniki je Narges Mohamadi, iranska Nobelova nagrajenka za mir leta 2023, ki je v intervjuju, objavljenem v četrtek, povedala, da bo izdala svojo avtobiografijo, pripravlja pa tudi knjigo o ženskah, zaprtih zaradi političnih obtožb, še poroča Guardian.

Kallas: Novinarstvo ni zločin

K takojšnji osvoboditvi Sale je pozvala tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Kaja Kallas, ki je poudarila, da novinarstvo ni zločin in da mora imeti vsak novinar pravico poročati brez strahu pred pridržanjem ali pregonom.

Italija je zaradi pridržanja novinarke Cecilie Sale v Iranu na zagovor poklicala iranskega veleposlanika