Glavni italijanski zagovornik
Glavni italijanski zagovornik "pravice do smrti", nekdanji evropski poslanec Marco Cappato, na eni izmed obravnav ustavnega sodišča leta 2019. Foto: EPA

Italijanski ustavni sodniki so na obravnavi, ki je trajala približno tri ure, razsodili, da evtanazija ni združljiva z zaščito človeškega življenja, ki je zagotovljeno v italijanski ustavi, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Skupine aktivistov, ki so zbirale podpise za referendumsko pobudo, so v odzivu sporočile, da so razočarane nad razsodbo, in napovedale, da bodo spremembo zakona zdaj poskušale doseči preko italijanskega parlamenta.

Tudi stranki vladne koalicije Demokratska stranka in Gibanje petih zvezd sta v odzivu ocenili, da je na potezi italijanski parlament, da vprašanje evtanazije reši s konkretnim zakonom, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V Italiji je za pomoč pri samomoru zagrožena zaporna kazen od pet do 12 let, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Izjema za neozdravljivo bolne

Ustavno sodišče je leta 2019 dovolilo izjemo za neozdravljivo bolne, ki psihično in fizično nevzdržno trpijo za posledicami svoje bolezni, pri življenju jih ohranja zdravljenje, hkrati pa se lahko še vedno svobodno in zavestno odločajo. Vsi drugi v Italiji nimajo dostopa do evtanazije. Pobudniki referenduma so želeli omogočiti aktivno evtanazijo vsem bolnikom, ki potrebujejo pomoč drugih, da bi končali svoje trpljenje.

V Italiji sta prepovedani tako aktivna kot pasivna evtanazija. Pasivna evtanazija je dovoljena le pri bolnikih, ki so možgansko mrtvi.

Bolnikova oporoka

Italijanski parlament je leta 2017 sprejel zakon o bolnikovi oporoki. V skladu s tem zakonom lahko Italijani v oporoki določijo, kakšno zdravljenje si želijo v primeru neozdravljivih bolezni. Prav tako se lahko sami ali njihovi določeni zakoniti zastopniki opredelijo, ali nasprotujejo umetnemu hranjenju in predihavanju.