Pariz so zajeli najhujši nemiri po letu 2005. Foto: Reuters
Pariz so zajeli najhujši nemiri po letu 2005. Foto: Reuters
Protesti so se znova sprevrgli v nasilje. Foto: Reuters
Po zadnjih podatkih je pridržanih več kot 200 ljudi, skoraj 100 ljudi je ranjenih. Foto: Reuters
Številke pridržanih in ranjenih se iz ure v uro povečujejo. Foto: Reuters
Med mirne protestnike so se pomešali huligani, opozarjajo oblasti. Foto: Reuters
Nasilni protesti v Parizu

Nemiri so se začeli že dopoldne, popoldne pa so se razširili še v druge predele prestolnice. Reuters je popoldne poročal, da so iz varnostnih razlogov zaprli dve prestižni blagovnici Galeries Lafayette in Printemps, zaradi nemirov pa so zaprli tudi 19 postaj podzemne železnice. V okolici hotela Ritz blizu Elizejskih poljan, kjer so sedeži več veleposlaništev in številni prestižni butiki, so protestniki zažgali policijski kombi in prevrnili ter zažgali več vozil in smetnjakov. Zagorelo je v najmanj dveh stavbah, gori pa tudi na več drugih koncih, med drugim so gasilci pogasili vsaj tri požare na ulici Rue de la Paix, ko so nasilneži zažgali več okrašenih drevesc.

Policija je sporočila, da je pridržala že več kot 200 ljudi, pri tem pa opozorila, da so se v Gibanje rumenih jopičev (protestniki so oblečeni v prepoznavne rumene jopiče, v francoščini gilets jaunes) pomešali pripadniki skrajno desničarskih in skrajno levičarskih skupin. Gibanje rumenih jopičev je nastalo spontano zaradi jeze ob vse višjih življenjskih stroških, zaradi katerih se številni Francozi komaj prebijajo iz meseca v mesec. Že več kot dva tedna nezadovoljni protestniki zapirajo ceste in protestirajo po mestih po celotni državi. Gre za eno največjih protestnih gibanj, s katerimi se spoprijema francoski predsednik Emmanuel Macron, ki je na čelu države leto in pol.

Spopadi še pred začetkom današnjega shoda
V okolici Slavoloka zmage, na začetku Elizejskih poljan, se je že zjutraj zbralo več sto protestnikov, oblečenih v rumene odsevne jopiče, ki so sedeli na tleh, prepevali marseljezo in vzklikali "Macron, odstopi!". Policija je omejila dostop do glavne pariške avenije in preišče vsakogar, ki želi po njej. Niže na Elizejskih poljanah so zakrinkani protestniki še pred začetkom današnjega shoda podirali ovire in metali predmete v policiste, drugi pa so postavili nove ovire in jih zažigali, poroča Reuters. Oblasti poročajo o skoraj 100 ranjenih, med njimi je tudi najmanj 14 policistov.

"Ti huligani so manjšina in zanje na teh protestih ni prostora," je dejal tiskovni predstavnik vlade Benjamin Griveaux. Za varnost skrbi 5.000 pripadnikov varnostnih sil. "Naša odgovornost je, da se vse dobro izteče," je dejal notranji minister Christophe Castaner. Protestnike je pozval k dialogu.

Obsodbe nasilja
Po podatkih francoskega premierja Edouarda Philippa, ki je obiskal pariško policijsko postajo, se je po vsej Franciji zbralo manj kot 36.000 protestnikov, v Parizu pa 5.500. "Zavezani smo k dialogu, a tudi k spoštovanju zakonov. Šokiran sem nad napadi na simbole Francije." Ogorčenje in žalost je izrazila tudi pariška županja Anne Hidalgo, ki je nasilje označila za nesprejemljivo. "Naša država je v veliki krizi. Ne moremo je rešiti drugače kot z dialogom," je zapisala na Twitterju. Pozno popoldne je še predsednica skrajno desnega Nacionalnega zbora Marine Le Pen, ki podpira Gibanje rumenih jopičev, udeležence protestov pozvala, naj zapustijo prizorišča, da bo lahko policija posredovala proti izgrednikom.

"Kakšno sporočilo želijo rumeni jopiči sporočiti danes? Da bomo Francijo zažgali ali poiskali rešitev? To nasilje se mi zdi absurdno," je dejala ena izmed vidnejših aktivistk gibanja Jacline Mouraud. Macron je v torek dejal, da razume jezo volivcev iz manjših krajev, za katere je dvig cen goriva velik pritisk, hkrati pa je poudaril, da se za spremembo politike ne bo odločil zaradi huliganov.

V Parizu so sicer danes potekali trije protestni shodi, med drugim so sindikati protestirali proti brezposelnosti, ločeno pa je potekal tudi shod proti rasizmu.

Gre za najhujše nemire po letu 2005, ko so v pariških predmestjih izbruhnili spopadi med policijo in mladimi protestniki, ki so se na ulice odpravili zaradi revščine.

Protesti tudi drugod po državi
V Strasbourgu je odšlo na ulice okoli 500 ljudi, proti katerim je policija prav tako uporabila solzivec. Medtem pa je v Nantesu približno 30 protestnikov vdrlo na vzletno-pristajalno stezo tamkajšnjega letališča. Vse so odstranili brez incidentov.

Nasilni protesti v Parizu