Prebežniki na krovu so bili rešeni v sedmih različnih reševalnih akcijah, nazadnje se je na ladjo v nedeljo vkrcalo še 41 prebežnikov z ladje ameriške mornarice, ki jih je rešila že pred tednom dni. Poleg 519 preživelih je na krovu tudi eno truplo. Štiri ljudi, ki so potrebovali nujno zdravstveno pomoč, so že izkrcali na otoku Lampedusa.
Združeni narodi so obsodili zavlačevanje Italije in znova pozvali, da je treba ljudi, rešene z morja, čim prej izkrcati na kopno. Visoki komisariat za begunce (UNHCR) je poudaril, da so nekateri ljudje na morju že devet dni, poleg tega trpijo tudi zaradi travm, ker so bili priča smrti najmanj 12 sopotnikov.
Pol manj prebežnikov kot lani
Kot je sporočila Mednarodna organizacija za migracije (IOM), je v Evropo prek Sredozemskega morja v prvih petih mesecih letošnjega leta prišlo 40.073 prebežnikov, kar je več kot polovico manj od enakega obdobja lani, ko je staro celino po tej poti doseglo 80.683 ljudi. Leta 2016 je do junija v Evropo prek Sredozemskega morja prišlo več kot 215.000 prebežnikov.
Letos se je v primerjavi s predhodnima letoma zmanjšalo tudi število smrti prebežnikov v Sredozemskem morju, še poroča IOM. Letos je umrlo skupno 857 ljudi, medtem ko je v enakem obdobju lani umrlo 2.106 ljudi, leta 2016 pa 2.999 ljudi.
Italijanska tiskovna agencija Ansa medtem poroča, da je libijski reševalni službi po nesreči čolna s prebežniki blizu libijske obale uspelo rešiti 115 ljudi, pet pa jih je utonilo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje