V kritičnem stanju so ju 4. marca lani prepeljali v bolnišnico v tem mestu na jugozahodu Anglije, pozneje pa so britanske oblasti potrdile, da sta bila zastrupljena z živčnim strupom novičok, razvitim v nekdanji Sovjetski zvezi. Oba sta preživela, ni pa jasno, kako bo zastrupitev dolgoročno vplivala na njuno zdravje.
Afera se je dodatno zapletla, ko se je junija lani z novičokom prek stekleničke parfuma zastrupil par v Amesburyju. 44-letna Dawn Sturgess je umrla, moški pa ima še vedno zdravstvene težave. Policist, ki je bil prav tako zastrupljen, je medtem že okreval. Londonska metropolitanska policija še vedno preiskuje, kaj se je zgodilo v Salisburyju in Amesburyju. Poudarjajo, da želijo pripeljati odgovorne pred roko pravice. Zanima jih predvsem steklenička parfuma ter dogodki med napadom na Skripala ter najdbo stekleničke.
Moskva zanika vpletenost
Tudi leto dni po incidentu so odnosi med Londonom in Moskvo, ki jo Velika Britanija krivi za napad, kar ta zanika, še vedno napeti, afera pa je dodatno skrhala odnose med Rusijo in Zahodom. Velika Britanija je posledično izgnala 23 ruskih diplomatov, nato pa se je tej pobudi pridružila večina članic Evropske unije, ZDA in zveza Nato, ki so skupaj izgnale več kot 150 ruskih diplomatov. Rusija je odgovorila z izgonom diplomatov teh držav. Velika Britanija je zaradi afere Skripal na primer tudi odpovedala udeležbo več ministrov in članov kraljeve družine na lanskem svetovnem prvenstvu v nogometu v Rusiji.
EU je zaradi napada v Salisburyju oktobra lani vzpostavil pravni okvir za sankcije proti vpletenim v razvoj in uporabo kemičnega orožja. Prve sankcije je Unija sprejela januarja letos proti vodji in namestniku vodje ter še dvema članoma ruske vojaške obveščevalne službe GRU, in sicer zaradi posedovanja, prenosa in uporabe novičoka ob napadu.
Vendarle dekontaminirali Salisbury
Analitik John Louth z britanskega miselnega središča za varnostna vprašanja Royal United Services Institute je za ocenil, da ni velike verjetnosti, da se bodo odnosi kmalu izboljšali. Pred dobrima dvema tednoma sta se ob robu varnostne konference v Münchnu sestala britanski državni sekretar za evropske zadeve Alan Duncan in prvi namestnik ruskega zunanjega ministra Vladimir Titov, a državi stališč nista zbližali.
Po skoraj letu dni so naposled dekontaminirali Salisbury in bližnji Amesbury. Med drugim so deloma porušili hišo, v kateri je živel Skripal. Čiščenje je trajalo skupno 13.000 ur, izvajalo pa ga je okoli 190 ljudi. Odvzeli so skupno 5.000 vzorcev v obeh mestih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje