
"Ne bom odnehala," je dejala in vztrajala, da je bila poteptana njena čast. Odločitev sodišča je označila za politično odločitev in lov na čarovnice, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"To ni pravna odločitev, to je politična odločitev", ki "ne zaničuje le vladavine prave, ampak tudi stanje demokracije", je zatrdila svojim privržencem.
Še pred začetkom shoda Nacionalnega zbora je Le Pen spomnila na zgodovinski boj ameriškega borca za pravice temnopoltih Martina Luthra Kinga. "Naš boj bo miren, demokratičen boj. Zgledovali se bomo po Martinu Luthru Kingu, ki je branil državljanske pravice," je dejala v videonagovoru članom italijanske skrajno desne stranke Liga na njihovem srečanju v Firencah.
"Borili se bomo in nikoli ne bomo popustili pred tem nasiljem, nikoli ne bomo popustili pred temi kršitvami demokracije. Uporabili bomo vsa mogoča pravna sredstva, da bomo lahko tekmovali na predsedniških volitvah in premagali ta poskus uničenja demokratičnega delovanja Francije," je dodala.
Policija ni podala ocene udeležbe na protestu, vendar so organizatorji dejali, da se je zbralo približno 15.000 ljudi.
Sodišče je v ponedeljek poslanko in nekdanjo vodjo skrajno desne stranke Nacionalni zbor (RN) obsodilo na štiri leta zaporne kazni, od tega dve leti pogojno, 100.000 evrov globe in pet let prepovedi kandidiranja za politične funkcije.
To pomeni, da Le Pen na prihodnjih volitvah leta 2027 najverjetneje ne bo mogla kandidirati za predsednico države, čeprav javnomnenjske ankete trenutno napovedujejo, da bi se brez težav uvrstila v drugi krog.
Le Pen je sodbo označila za politično odločitev. Sodišče je sporočilo, da bi o tem primeru lahko razsodilo do poleti 2026.
Favoritinja za zmago na predsedniških volitvah
Javnomnenjska raziskava, ki jo je v soboto opravila agencija Elabe, je pokazala, da je Le Pen še vedno favoritinja za zmago v prvem krogu predsedniških volitev s podporo od 32 do 36 odstotkov pred nekdanjim predsednikom vlade Edouardom Philippom, ki mu je anketa namenila od 20,5 do 24 odstotkov podpore.
Večina Francozov v odločitvi sodišča ne vidi težav. Približno 65 odstotkov vprašanih je izjavilo, da jih sodba "ni šokirala", 54 odstotkov pa jih je menilo, da je bila Le Pen obravnavana kot vsak drug obtoženec, je pokazala anketa raziskovalnega inštituta Odoxa.
Attal: Skrajna desnica napada pravosodni sistem

Ob shodu Nacionalnega zbora sta nekaj kilometrov stran v Parizu potekala tudi dva shoda proti skrajni desnici, ki so ju organizirali levičarske sile in sredinski tabor, poroča AFP.
Na srečanju stranke Preporod predsednika Emmanuela Macrona v pariškem delavskem predmestju Saint-Denis je nekdanji premier Gabriel Attal obtožil skrajno desnico, da "napada naše sodnike, napada naše institucije".
"Mi tukaj ne bomo nikoli oporekali odločitvi sodišča," je dejal 36-letni Attal v navzočnosti premierja Francoisa Bayrouja in nekdanjega premierja Edouarda Philippa, ki prav tako računa na kandidaturo na predsedniških volitvah leta 2027.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje