Čeprav enotnih in primerljivih raziskav na tem področju ni, pa posamezni podatki iz različnih držav, ki jih je prizadela pandemija covida-19, nakazujejo na to, da porast razhodov in ločitev v spremenjenih razmerah ni le urbani mit.
"Vse bolj sem bila v stresu, vse se je samo nabiralo in odločila sva se, da greva poskusno narazen," je svojo ločitev od dolgoletnega partnerja za BBC opisala 29-letna Sophie Turner. Ob tem je dodala: "Hitro sva ugotovila, da bo razhod trajnejši."
Nekateri ljudje so sicer v tem obdobju, ko so imeli na voljo več časa, svoje ljubezenske zveze še utrdili. "Čeprav je v nekaterih odnosih med epidemijo vse več prepirov, pa nekateri pari v tem času doživljajo pravcati razcvet in pravijo, da se imajo krasno in da svoje odnose nadgrajujejo," je za Deutche Welle povedala raziskovalka z dunajske Univerze Sigmunda Freuda Barbara Rothmüller.
Kljub temu lahko stroge omejitve proti širjenju novega koronavirusa, večja nezaposlenost ljudi, finančni pritiski, bolezen in smrt najbližjih, šolanje otrok na domu, psihične težave ter drugi dejavniki, ki se pojavljajo v tem obdobju, na zveze vplivajo negativno. To opažajo različne odvetniške in mediatorske službe, ločitveni uradi, terapevti ter podjetja, ki posredujejo pri razveljavitvi zakonskih ter drugih tipov zvez.
Po poročanju Deutche Welle je berlinski inštitut, ki izvaja javnomnenjske raziskave, do pomenljivih izsledkov prišel s telefonsko anketo, v katero je bilo vključenih 2500 ljudi, ki so v preteklosti uradno sklenili zakonsko zvezo. Vprašali so jih, ali so se med epidemijo v obdobju med marcem in majem ločili, in izkazalo se je, da se je to zgodilo enemu od petdesetih udeležencev. Ko so pred dvema letoma izvedli enako raziskavo, je bilo ločenih kar petkrat manj.
Tudi v drugih evropskih državah opažajo porast ločitev, v Italiji so zaradi povpraševanja na primer proces razveze zakona pospešili in omogočili elektronske zahtevke, tako kot ponekod drugje po svetu pa je ločitvene postopke mogoče izvesti prek videokonference.
Porast razvez tudi na Švedskem: "Covid-19 je stres"
Kot poroča Radio Švedska, se je število ločitev povečalo tudi v državi, za katero je veljalo, da je v primerjavi z evropskimi sosedami uvajala nekoliko blažje ukrepe proti širitvi novega koronavirusa.
"Covid-19 je stres, ki ne prizanese nobenemu delu družbe," je za omenjeno radijsko postajo dejal psihoterapevt iz Stockholma Mitchell Smolkin, ob tem pa poudaril, da so med dejavniki, ki vplivajo na večje število ločitev, najverjetneje šolanje otrok na domu in finančne stiske, ki se med pandemijo stopnjujejo.
"Število ločitev se je načeloma brez izjeme povečevalo med gospodarskimi krizami vsaj od druge svetovne vojne dalje," je za BBC povedal raziskovalec demografske zgodovine na švedski Univerzi Umeå Glen Sandström: "Glede na to, da zdaj doživljamo hudo, predvsem gospodarsko, krizo, pričakujemo, da bo pandemija trdnost zakonskih zvez zmanjšala."
Vrste pred kitajskimi ločitvenimi uradi
Trend se je po poročanju tamkajšnjih medijev pokazal že spomladi na Kitajskem, po karanteni se je na primer v Vuhanu, kjer je decembra lani izbruhnil novi koronavirus, število ločitev podvojilo, navaja kitajski državni medij Global Times, ob tem pa izpostavlja, da v času karantene ločitev na Kitajskem ni bilo mogoče izvesti. Po sprostitvi ukrepov je na pristojne vuhanske urade zahtevke po razvezi želelo vložiti toliko ljudi, da je bilo treba za to čakati nekaj dni.
"Pred izbruhom epidemije sem na dan navadno dobil štiri klice partnerjev, ki so se želeli ločiti, zdaj pa jih dnevno dobivam na ducate," je dejal ločitveni odvetnik iz omenjenega mesta Ding Jan.
Podobnim scenarijem so bili priča tudi v drugih kitajskih krajih, kjer so bile vrste pred ločitvenimi uradi rekordno dolge. Kot poroča Global Times, bodo v državi uvedli 30-dnevno obdobje, v katerem se lahko pari, ki so vložili ločitvene dokumente, premislijo. Uradniki so kot glavni vzrok za ločitev navedli dolgotrajno bivanje doma in nerazrešene spore, ki so prišli na površje, po njihovi oceni pa je bilo več razvez nepremišljenih.
Poleg ločitev so na Kitajskem po omilitvi ukrepov proti covidu-19 zaznali tudi porast porok, 20. maja, ki velja za nekakšno kitajsko valentinovo, se je na primer za poročni obred registriralo več kot 200.000 ljudi.
V ZDA več razvez med mladimi
Ameriško podjetje Legal Templates, pri katerem lahko stranke pridobijo pravne dokumente, je med pandemijo zaznalo 34-odstotni porast prodaje obrazca za ločitve v primerjavi z istim obdobjem lani.
Družba je na podlagi vlog za ločitve na svoji spletni strani strnila razloge, iz katerih se pari razhajajo, in sicer so opazili velik porast razvez po treh tednih prve karantene v državi, ugotavljajo pa tudi, da se v največji meri ločujejo mladoporočenci in prebivalci južnega dela ZDA, tj. zveznih držav Misisipi, Oklahoma, Arkansas, Alabama in Louisiana, ki jih je covid-19 huje prizadel.
V primerjavi s prejšnjim letom je med njihovimi strankami narasel tudi delež parov, ki imajo otroke.
13. aprila letos, ko je karantena v ZDA trajala približno tri tedne, je povpraševanje po ločitvenih dokumentih v omenjeni družbi naraslo za 57 odstotkov v primerjavi s 13. februarjem letos, ko se je karantena v državi začela. 58 odstotkov parov, ki so se med pandemijo covida-19 zanimali za razvezo, je bilo poročenih pet let ali manj, kar je 16 odstotkov več kot preteklo leto.
Leta 2019 je bilo le 11 odstotkov parov, ki so želeli pri podjetju kupiti ločitvene papirje, poročenih pet mesecev ali manj, v istem obdobju letos pa je družba Legal Templates zaznala skoraj enkrat več takih primerov. "Veliko število parov se je poročilo med januarjem in marcem, ločilo pa med karanteno med aprilom in junijem," so zapisali na svoji spletni strani.
Avstralija: "Vsi se spopadamo z negotovostjo"
42 odstotkov vprašanih prebivalcev Avstralije opaža, da je pandemija negativno vplivala na njihovo zvezo, pravijo izsledki ankete, ki jih je poleti objavilo podjetje Relationship Australia, vodilno na področju storitev za podporo partnerskim odnosom.
"Ljudje po vsej državi več časa preživijo doma in morajo združiti šolanje otrok in delo od doma, ob tem pa se vsi spopadamo z negotovostjo, kar vpliva na družine in povečuje pritiske v odnosih," je za Sydney Morning Herald dejal predstavnik podjetja Nick Tebbey. Ob tem je dodal: "Vse več časa, ki ga ljudje skupaj preživijo v izolaciji, povzroča napetosti pri tem, kdo bo prevzel različna gospodinjska opravila, ob tem pa se razkrije, da ta ponekod niso uravnotežena."
"Po drugi strani se srečujemo s svetlimi zgodbami ljudi, ki se zelo trudijo, da bi se ponovno povezali in ohranili medsebojne vezi v odnosih najrazličnejših tipov, kar je svetla stran vsega tega," dodaja Tebbey.
Medtem je avstralsko državno središče za mediacijo zaznalo več kot 300-odstotno povečanje povpraševanja ljudi, ki razmišljajo o razvezi.
Psihologinja Anne Hollonds, direktorica avstralskega Inštituta za družinske študije, je za Guardian povedala, da je zaprtje države ustvarilo stanje, podobno tistemu med prazniki. "Že pred pandemijo se ta težava pojavi ob božiču in januarja: ljudje preživljajo več časa skupaj, njihovo delo in šolanje nista več strukturirana tako kot po navadi in tedaj se, če nekatere stvari v odnosu niso razčiščene, pojavijo razpoke," je dejala.
"Po navadi težave na intimnem področju upravičujemo z dejstvom, da za to nimamo dovolj časa, zdaj pa je parom postalo jasno, da ni krivo pomanjkanje časa, ampak imajo v svoji zvezi težave," je izkušnje z ljudmi, ki se oglasijo na njenih terapijah v času pandemije, za Guardian povzela psihologinja Rachel Voysey iz Sydneyja, ob tem pa poudarila, da lahko odnosom včasih škodi tudi preveč bližine.
"Očetje v povprečju enkrat več časa posvetijo skrbi za otroke kot pred krizo"
Pandemija covida-19 je spremenila vsakdanje življenje družin, pri čemer bi nove razmere lahko izničile 25 let prizadevanj za pravice žensk, so opozorili pri Agenciji Združenih narodov za ženske. Poudarili so, da ženske v tem obdobju opravljajo več gospodinjskega dela in v večji meri skrbijo za družino.
"Vse, za kar smo delali in kar je trajalo 25 let, bi lahko izgubili v enem letu," je za BBC dejala predstavnica organizacije Anita Bhatia.
Raziskava, ki so jo izvedli na ameriškem Inštitutu za ekonomijo dela, je pokazala, da ženske v tipičnem delovnem dnevu med pandemijo porabijo več časa kot moški za poučevanje otrok na domu in skrb zanje. Anketa, ki jo je izvedel New York Times, je razkrila, da večina moških v heteroseksualni zvezi trdi, da opravijo vsaj 50 odstotkov obveznosti, ki so povezane s šolanjem njihovih otrok na daljavo, s čimer pa se strinjajo le trije odstotki njihovih partnerk.
Raziskovalci Inštituta za fiskalne študije v Združenem kraljestvu so odkrili, da je v državi v času pandemije od februarja več žensk kot moških zaradi spremenjenih razmer pustilo službo, tiste, ki pa so delo obdržale, opažajo večje zmanjšanje delovnih ur kot njihovi moški kolegi. Poleg tega je pri delu od doma več žensk kot moških med epidemijo skrbelo tudi za otroke.
Po drugi strani nove odgovornosti v družinah po mnenju nekaterih raziskovalcev prinašajo tudi drugačne premike. "Očetje v povprečju enkrat več časa posvetijo skrbi za otroke kot v obdobju pred krizo. To bi lahko prineslo spremembe v odnosu očetov, mater, otrok, pa tudi delodajalcev do očetove skrbi za otroke in njegovega prispevka h gospodinjskim delom med delovnim tednom," je prepričana raziskovalka omenjenega inštituta Sonya Krutikova, ki dodaja, da bi to lahko tudi po koncu pandemične krize vplivalo na enakovrednejšo delitev skrbi za otroke in gospodinjskih del v družinah.
"V ′normalnih′ časih bi kriza partnerje prisilila, da sodelujejo"
Kot poroča britanski BBC, strokovnjaki s področja odnosov verjamejo, da so med pandemijo ločitvam podvrženi tudi sicer močni pari, ki pred tem niso imeli težav. V tem obdobju so se namreč "podrle ustaljene rutine, ki zagotavljajo udobje, stabilnost in dajejo vsakdanjemu življenju neki ritem," ocenjuje psihoterapevt Ronen Stilman.
"V ′normalnih′ časih bi kriza partnerje prisilila, da sodelujejo," je za CNN povedala raziskovalka vzorcev vedenja iz New Yorka Clarissa Silva in poudarila, da se je zaradi napetega stanja med ljudmi okrepilo razočaranje: "Covid-19 za mnogo družin znova in znova ustvarja vzorce negotovosti."
Kaj storiti?
"V času pandemije je ključna empatija," je za Euronews dejala klinična psihologinja in zakonska terapevtka Judith Zur, ki svetuje, naj se delo, ki ga je treba opraviti v gospodinjstvu, jasno razdeli, posamezni člani pa naj bodo pripravljeni prevzeti nove odgovornosti, ki jih sicer niso bili vajeni.
Poleg tega predlaga, da se partnerji pogovarjajo o svojih strahovih in stiskah, ki se v tem času pojavljajo, ter da prostor, ki ga imajo na voljo, razdelijo na posamezne dele, ki jih načrtno namenijo za različne dejavnosti. Pari, ki zaradi omejitev čutijo pritiske, pogosto prehitro sklepajo, da je vir težav njihov odnos, še dodaja Zurova.
Newyorška psihoterapevtka Esther Perel, ki za Guardian pripravlja vsebine o izzivih, s katerimi se ljubezenski odnosi spopadajo tudi med pandemijo, je v enem svojih zapisov na začetku spremenjenih razmer poudarila, da je ključno, da ljudje razumejo, da se s stisko vsak spopada nekoliko drugače. "Če smo pod akutnim stresom, nekateri izmed nas razmišljajo zelo logično, drugi pa izjemno čustveno," je poudarila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje