"Letališče Milano Malpensa, drugo najprometnejše v državi za letališčem Fiumicino Leonardo da Vinci v Rimu, se zdaj uradno imenuje Mednarodno letališče Milano Malpensa Silvio Berlusconi," je sporočilo italijansko ministrstvo za promet.
Namero o preimenovanju letališča, ki je lani sprejelo približno 25,9 milijona potnikov, je prejšnji petek naznanil minister za promet in vodja skrajno desne stranke Liga Matteo Salvini. Danes je izrazil "veliko zadovoljstvo" ob dokončanem postopku preimenovanja.
Letališče so preimenovali po tem, ko je Italijanska uprava za civilno letalstvo (ENAC) pretekli teden odobrila prošnjo dežele Lombardija za preimenovanje. To je nemudoma kritiziral milanski levosredinski župan Beppe Sala. ENAC je obtožil, da je popustil pritisku konservativnih krogov, vključno s Salvinijem, in da je predlog sprejel brez posvetovanja s podjetjem SEA, ki upravlja milanski letališči Malpensa in Linate.
Poslanec koalicije Zelenih in Levega zavezništva Marco Grimaldi je Salvinija spomnil, da je rimsko letališče poimenovano po Leonardu da Vinciju, beneško po Marku Polu in genovsko po Krištofu Kolumbu. "In potem Sandro Pertini za torinsko letališče, Catullus za Verono, Marconi za Bologno, Galileo za Piso in ne nazadnje Falcone ter Borsellino za Palermo," je nadaljeval. "Mene bi bilo sram leteti z letališča Falcone in Borsellino ter pristati na letališču Silvio Berlusconi," je zatrdil.
Po njegovih besedah je za poimenovanje letališča Malpensa primernih zelo veliko slavnih milanskih moških in žensk, od Alessandra Manzonija do Giuseppeja Verdija, od Cesareja Beccarie do Carle Fracci, od Alde Merini do Gae Aulenti. "Po državnem pogrebu, nacionalnem žalovanju in poštni znamki je dovolj," je še dejal Grimaldi.
Sledilo je tudi zgražanje številnih opozicijskih politikov, podmladek Demokratske stranke pa je v nedeljo sprožil spletno peticijo proti preimenovanju letališča, ki jo je do danes podpisalo več kot 100.000 ljudi.
Toda to ni preprečilo preimenovanja letališča, ki bo odslej nosilo ime Silvia Berlusconija – kontroverznega politika, podjetnika in medijskega mogotca, ki se je rodil v Milanu, junija lani pa je pri starosti 86 let umrl za posledicami kronične levkemije.
Berlusconi je imel v italijanski politiki vidno vlogo skoraj tri desetletja. Kljub škandalom in sodnim postopkom, ki so omadeževali njegovo podobo, je trikrat zasedel položaj premierja. Njegovi podporniki ga označujejo za političnega in podjetniškega velikana, nasprotniki pa poudarjajo zlasti njegove obsodbe zaradi utaje davkov in vpletenost v številne druge pravne spore ter spolne škandale.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje