Vladajoča desnosredinska stranka Fine Gael naj bi dobila 22,4 odstotka, opozicijska Fianna Fail 22,2, levičarska Sinn Fein pa 22,3 odstotka. Počakati bo tako treba na uradno štetje glasovnic, ki se je začelo šele v nedeljo.
Javnomnenjski inštitut Ipsos MRBI je vzporedne volitve opravil na vzorcu okoli 5000 volivcev. Odstopanje je mogoče za 1,3 odstotne točke.
V parlament se bodo sicer uvrstili še Zeleni, ki naj bi prejeli 7,9 odstotka glasov, in laburisti s 4,6 odstotka.
Zaradi zapletenega volilnega sistema na Irskem, ki omogoča prenos glasu za izvolitev več poslancev iz vsakega od 39 volilnih okrožij, je še težko napovedati, kakšna bo porazdelitev poslanskih mandatov v 160-članskem parlamentu.
Počakati bo treba na uradne izide, ki pa še ne bodo kmalu na voljo, saj je zaradi sistema potrebnih več krogov štetja glasovnic.
Glede na napovedi vzporednih volitev bo verjetno treba čakati še kar nekaj časa, preden bo znano, kakšna bo vlada in kdo jo bo vodil. Po zadnjih volitvah na Irskem leta 2016 je bilo za sestavo vlade potrebnih 70 dni. Manjšinsko vlado je vodil vodja Fine Gael Leo Varadkar.
Med letošnjo kampanjo so tako v stranki Fine Gael kot v Fianna Fail že izključili možnost, da bi oblikovali koalicijo s Sinn Feinom. Tej stranki še vedno zamerijo sodelovanje s paravojaško Irsko republikansko armado (Ira), ki je v boju za združitev irskega otoka proti Britancem uporabljala tudi teroristične metode. V 30 letih konflikta je bilo ubitih okoli 3500 ljudi.
Vodja stranke Fianna Fail Michael Martin je izključil tudi možnost velike koalicije s stranko Fine Gael. A ker je ta stranka do zdaj omogočala manjšinsko vlado Varadkarja, analitiki že napovedujejo, da bi lahko tudi tokrat nastal podoben scenarij. Odvisno bo le, katera stranka bo imela na koncu več poslancev, tista bo sestavljala manjšinsko vlado.
Velik uspeh za Zelene
Po ocenah Irish Timesa pa je že jasno, da bo sestavljanje prihodnje vlade zelo težavno. Izid, ki se obeta trem glavnim strankam, je v bistvu velik poraz za stranki Fine Gael in Fianna Fail, medtem ko je Sinn Fein močno pridobil. Tej stranki se prvič obeta, da bo imela več kot 30 poslancev. Do zdaj jih je imela 22.
Varadkarjeva stranka Fine Gael jih je imela do zdaj 50, Fianna Fail pa 44. Obe naj bi zdaj pristali pri približno enakem številu poslanskih mandatov kot Sinn Fein.
Prav tako so z volilnim izidom zadovoljni Zeleni. Prvič bodo imeli v irskem dailu najmanj deset poslancev. Do zdaj so imeli le dva.
Zadovoljstvo pri Zelenih je sicer relativno kislo, saj so si na krilih splošnega boja proti podnebnim spremembam obetali še boljši izid. Na lanskih volitvah v Evropski parlament so na primer dobili dva od 13 irskih poslanskih mandatov. Obetali so si tudi vstop v vlado s stranko Fine Gael, nekako po avstrijskem vzoru.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje