Albin Kurti s soprogo po odhodu z volišča. Foto: EPA
Albin Kurti s soprogo po odhodu z volišča. Foto: EPA

Ob 19. uri so se na Kosovu zaprla volišča. Kot kažejo prvi izidi, naj bi vladajoča stranka Samoodločba Albina Kurtija prejela 40,3 odstotka glasov, poroča Euronews. Sledita Demokratska stranka Kosova (PDK) Memlija Krasniqija z 21,4 odstotka glasov in Demokratska liga Kosova (LDK) Lumirja Abdixhikuja z 19,3 odstotka. Koalicija Zavezništva za prihodnost Kosova (AAK) nekdanjega premierja Ramusha Haradinaja in Socialdemokratske iniciative (Nisma) je po izidih vzporednih volitev prejela 7,2 odstotka glasov in Lista za družino 1,8 odstotka.

Po besedah dopisnika RTV Slovenija Boštjana Anžina vse kaže na pirovo zmago stranke Albina Kurtija, saj je prejel precej manj, kot je upal po absolutni večini pred štirimi leti. Kurtijeva stranka je tudi tokrat veljala za favorita, javnomnenjske ankete so ji napovedovale okoli 52 odstotkov glasov. A je glede na prve rezultate prejela precej manj glasov kot v napovedih in na zadnjih volitvah leta 2021, ko jo je podprlo 50,2 odstotka volivcev.

Danes so potekale prve redne parlamentarne volitve od osamosvojitve Kosova leta 2008, saj doslej nobena vlada ni dočakala konca mandata. Tokrat se je za 120 poslanskih mest potegovalo 27 strank in zavezništev.

Po podatkih osrednje volilne komisije je bila volilna udeležba nizka, do 15. ure je namreč prišlo na volišča le slabih 29 odstotkov volivcev, še poroča Euronews.

Poleg izbire ene od 27 list ali neodvisnega kandidata Fatmirja Bytyqija so lahko volivci posameznemu kandidatu namenili preferenčni glas. Foto: Reuters
Poleg izbire ene od 27 list ali neodvisnega kandidata Fatmirja Bytyqija so lahko volivci posameznemu kandidatu namenili preferenčni glas. Foto: Reuters

"Danes je nov dan v sončni zimi in to je izjemna priložnost za prve redne parlamentarne volitve v neodvisni državi Kosovo," je po glasovanju v Prištini izjavil Kurti. Dodal je, da bi moral vsak državljan izkoristiti svojo volilno pravico in odločati o naslednjih štirih letih na Kosovu, je poročal portal Kosovo Online.

Opozicija očita nezadosten razvoj in poslabšanje odnosov

V opoziciji premierju očitajo, da se Kosovo, odvisno od tujih naložb, donacij in diaspore, ni dovolj razvijal, predvsem pa, da je skrhal odnose z zavezniki.

Zaradi enostranskih potez proti srbski manjšini so v EU-ju uvedli ukrepe, iz ZDA je predvsem odposlanec za posebne misije Richard Grenell sporočal, da odnosi še nikoli niso bili slabši. "Družba je razklana, v zadnjih štirih letih so se odnosi z našimi zavezniki močno poslabšali", pravi Vlora Citaku iz Demokratske stranke Kosova.

Kurti sicer kot največjo grožnjo vidi Srbijo. Kot navaja Euronews pogovori o normalizaciji odnosov s Srbijo ostajajo na mrtvi točki, pod vprašajem pa je tudi tuje financiranje ene najrevnejših evropskih držav. Kurti medtem trdi, da v preteklem mandatu ni imel dovolj časa in dodaja: "V naslednjem mandatu bomo poskrbeli za vse družbene sloje in kategorije. Zelo pomembni pa sta obramba in varnost. V tem mandatu smo za to vložili 630 milijonov evrov."

Parlamentarne volitve na Kosovu

Srbski listi vseh deset sedežev?

20 sedežev v 120-članskem kosovskem parlamentu je rezerviranih za manjšine. Deset jih pripada Srbom, štirje Romom in Aškalom, trije Bošnjakom, dva Turkom in en Gorancem.

Vseh deset sedežev, rezerviranih za srbsko manjšino, bo verjetno, tako kot vselej od leta 2014, osvojila Srbska lista, ki jo podpira uradni Beograd, čeprav se zanje poteguje šest strank.

Od volitev leta 2021 je lista večinoma vodila politiko bojkota kosovskih institucij, kritiki pa ji očitajo, da je doslej delovala izključno v korist svojih funkcionarjev.

Srbski premier v odstopu Miloš Vučević je poudaril pomen parlamentarnih volitev. Vse Srbe na Kosovu je pozval, naj podprejo Srbsko listo. Želi si, da bi ta osvojila vseh deset sedežev v parlamentu, rezerviranih za srbsko manjšino, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Številni razseljeni kosovski Srbi so zjutraj z avtobusi odpotovali na Kosovo, da bi se udeležili volitev.

Volišča so se zaprla ob 19. uri. V preteklih dneh so glasove lahko oddali volivci in volivke v tujini, kjer živi že okoli milijon državljanov Kosova. Foto: Reuters
Volišča so se zaprla ob 19. uri. V preteklih dneh so glasove lahko oddali volivci in volivke v tujini, kjer živi že okoli milijon državljanov Kosova. Foto: Reuters