Foto: Reuters
Foto: Reuters

Novi zakon pravico do splava na Poljskem še zaostruje. Do zdaj je veljalo, da je prekinitev nosečnosti zakonita le v primeru posilstva, incesta, ogroženosti življenja matere ali hujše okvare zarodka. Z novim zakonom je tudi prekinitev nosečnosti ob hujši okvari zarodka prepovedana.

Protestniki napovedujejo, da bodo na ulicah vztrajali. Prepoved splava tudi v primeru hujše okvare zarodka vidijo kot grobo kršitev njihovih pravic, ženske sporočajo, da želijo o svojih telesih odločati same.

V sinočnjih množičnih protestih, za katere vlada pravi, da so nezakoniti, so pridržali 14 ljudi.

Ustavno sodišče je oktobra lani razsodilo, da prekinitev nosečnosti ob okvari zarodka krši zagotovljeno pravico do življenja in je zato v nasprotju z ustavo.

Na Poljskem letno 2000 prekinitev nosečnosti, skoraj vse zaradi okvare zarodka

Na Poljskem je letno zaznanih okoli dva tisoč prekinitev nosečnosti, kar 98 odstotkov zaradi okvare zarodka. Desna konservativna vlada stranke Zakon in pravičnost (PiS), ki sodišče obvladuje, zanika, da bi na odločitev sodišča vplivala. Napovedujejo tudi finančno podporo staršem otrok z okvarami, zanje naj bi v bolnišnicah pripravili posebne oddelke.

Kar 200.000 prekinitev nosečnosti naj bi poljske ženske letno opravile v tujini. To pa je po mnenju človekoljubnih organizacij tudi diskriminatorno do revnejšega dela prebivalstva, ki si tega ne more privoščiti.

Na Poljskem novi protesti proti omejevanju pravice do splava