Uničenje spomenika, posvečenega sovjetskim vojakom, ki so se borili proti nacistom, v kraju Glubczyce. Foto: EPA
Uničenje spomenika, posvečenega sovjetskim vojakom, ki so se borili proti nacistom, v kraju Glubczyce. Foto: EPA

Spomenike so odstranili v času, ko so se odnosi med Poljsko in Rusijo, ki imata že zgodovinsko napete odnose, dodatno zaostrili po ruski invaziji v Ukrajini, poroča nemški portal Deutsche Welle.

"To je spomenik sramoti, spomenik prezira zmagovalcev nad žrtvami," je dejal vodja Inštituta za narodni spomin Karol Nawrocki v Glubczycah na jugu Poljske, medtem ko so delavci razstavljali enega od spomenikov.

Poudaril je, da leta 1945 Sovjeti Poljski niso prinesli osvoboditve, temveč novo ujetništvo. Zavzeli so Poljsko in jo obravnavali kot plen, je poudaril. Dejal je, da je duh tega sistema še vedno prisoten v Ruski federaciji, ki ubija civiliste v Ukrajini.

Po podatkih inštituta so v času komunizma na Poljskem na javnih krajih postavili 500 spominskih obeležij v znak hvaležnosti sovjetskim vojakom, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Nawrocki je še opozoril, da v Rusiji vsakogar, ki odstranjuje spomenike nekdanje sovjetske vojske, tudi v tujini, sodno preganjajo in obsodijo na do tri leta zapora.

Kremelj obsoja odstranitve spomenikov

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je obsodil rušenje spomenikov na Poljskem.
Rusija trdi, da je osvobodila Poljsko, ko je sovjetska vojska ob koncu druge svetovne vojne pregnala nemške naciste. Večina Poljakov pa meni, da je Sovjetska zveza nacistično okupacijo nadomestila z drugo obliko represije.

Odkar na Poljskem od leta 1989 ne vladajo več komunisti, oblasti sprejemajo ukrepe za odstranitev simbolov pretekle nadvlade Moskve z javnih krajev. Doslej so uničili ali premestili v skladišča in muzeje več spomenikov in spominskih plošč sovjetskim vojakom, ki so se na Poljskem borili proti nacistom. Vojaška pokopališča padlih sovjetskih vojakov medtem ostajajo.

Zaradi ruske invazije v Ukrajini konec februarja so prizadevanja za odstranitev simbolov sovjetske nadvlade še okrepili, saj Poljska politično, vojaško in gospodarsko podpira boj Ukrajine proti Rusiji.

Od začetka ruske invazije v Ukrajini so spomenike iz sovjetskega obdobja razstavili ali odstranili tudi v Estoniji in Latviji.