S Santorina je odšlo več kot 10.000 ljudi. Foto: Reuters
S Santorina je odšlo več kot 10.000 ljudi. Foto: Reuters

Žarišče potresa, ki je območje stresel ob 21.09 po krajevnem času (20.09 po srednjeevropskem), je bilo med otokoma Amorgos in Santorin na globini pet kilometrov pod površjem Zemlje. To je najmočnejši v vrsti potresov, ki so območje stresli v zadnjih dneh, poroča britanski BBC.

V zgodnjih jutranjih urah mu je nato danes sledil še niz sunkov – pristojna grška agencija jih je namerila vsaj sedem, njihova magnituda je bila okrog 4. Skupno so jih po danes objavljenih podatkih od 26. januarja na območju blizu otokov Santorina, Amorgosa, Anafija in Iosa zaznali več kot 6000.

Pogled na otok, ki so ga v teh dneh številni zapustili. Foto: Reuters
Pogled na otok, ki so ga v teh dneh številni zapustili. Foto: Reuters

Tresenje tal ni povzročilo večje škode, oblasti pa so sprejele številne previdnostne ukrepe. Se je pa v torek po enem od potresnih sunkov s pobočja usulo skalovje na eno od najbolj znanih plaž na otoku, t. i. rdečo plažo, ki so jo po poročanju grškega časopisa To Vima na spletni strani zdaj zaprli.

Šole na Santorinu in sosednjih otokih bodo zaprte do petka, ko bodo oblasti odločile, kdaj jih bodo lahko spet odprli.

Grčija je na Santorinu po nizu potresov razglasila izredne razmere. Otok v Egejskem morju, priljubljen med turisti, je zaradi tresenja tal doslej zapustilo že več kot 11.000 prebivalcev in delavcev, med njimi približno 7000 s trajekti in 4000 z letali.

Minstrstvo za podnebno krizo in civilno zaščito je sporočilo, da bodo izredne razmere trajale do 3. marca, da bi omogočili ustrezen odziv na potrebe ljudi in posledice seizmološke dejavnosti.

Minister Vasilis Kikilias je povedal, da so na otok poslali enote gasilcev, specializiranih za naravne nesreče, ekipe z reševalnimi psi in mobilni operativni center, helikopterji pa so v pripravljenosti za nujne primere. Dejal je še, da bodo obalna straža in oborožene sile na voljo za pomoč ranljivim ljudem, ki se želijo evakuirati.

Santorin je vulkanski otok, ki je nastal zaradi izbruha ognjenika okoli 1600 let pred našim štetjem. Leži na območju tektonskih plošč, katerih premiki lahko povzročijo močne potrese. Leta 1956 so potresa z magnitudo 7,7 in 7,2 in cunamiji, ki so sledili, terjali številne smrtne žrtve in povzročili veliko škodo na tem območju.

Na grškem otoku Santorin razglasili izredne razmere