Fotografija je simbolična, na njej prizor s skupnih vojaških vaj Bolgarije in zveze Nato Vetrič v Črnem morju leta 2019. Foto: EPA
Fotografija je simbolična, na njej prizor s skupnih vojaških vaj Bolgarije in zveze Nato Vetrič v Črnem morju leta 2019. Foto: EPA

Rusko nadlegovanje se je po navedbah nizozemskega ministrstva dogajalo 24. junija v časovnem razponu petih ur. Rusija je s tem kršila pravico do svobodne uporabe morja, trdi Nizozemska.

Ruski lovci, opremljeni z raketami zrak-zemlja, so po nizozemskih trditvah uprizorili lažne napade in motili komunikacijske sisteme nizozemske fregate.

Rusko obrambno ministrstvo je v odzivu sporočilo, da je poskušalo s pomočjo lovcev in bombnikov preprečiti vstop fregate v ruske vode.

Ruska vojska je še sporočila, da so bojna letala letela na varni razdalji od plovila in v skladu z mednarodnimi predpisi.

Nizozemska obrambna ministrica Ank Bijleveld-Schouten je sicer dejanje ruske vojske označila za "neodgovorno". "Naša fregata ima vso pravico pluti na območju. Za to vrsto agresivnega dejanja ni opravičila, saj nepotrebno povečuje možnost nesreč," je sporočila. Nizozemska bo zadevo z Rusijo reševala po diplomatski poti.

Sorodna novica Rusija trdi, da so streljali na britanski rušilec. Britanci dogodek zanikajo.

Nizozemska fregata Evertsen je 24. junija plula skupaj z britansko pomorsko floto, t. i. Carrier Strike Group, ki je patruljirala na območju Črnega morja.

Le dan pred dogodkom je Rusija sporočila, da so po vstopu v ruske vode streljali na britanski rušilec HMS Defender, a je Združeno kraljestvo takrat zanikalo dogajanje.

Rusija v odziv na vojaške vaje Nata testirala protiletalsko zaščito

V Črnem morju sicer trenutno potekajo skupne vojaške vaje zveze Nato in Ukrajine. V vaji Morski vetrič poleg ZDA in Ukrajine sodeluje še 30 drugih držav. Po podatkih ZDA v vajah za preizkušanje pristajalnih operacij in zračne obrambe sodeluje približno 5000 vojakov, 30 ladij ter 40 letal in helikopterjev.

Rusija je ZDA pozvala, naj se vojaškim vajam odpovedo. Danes so v odziv na vaje preizkusili protiletalsko zaščito na leta 2014 priključenem polotoku Krim. Na vaji je sodelovalo 20 ruskih bojnih letal in helikopterjev, je sporočilo rusko južno vojaško okrožje.

Vojaške vaje ZDA in Ukrajine v Črnem morju