Novega ministrskega predsednika so morali izvoliti, potem ko je bil na začetku februarja na ta položaj ob podpori skrajno desne Alternative za Nemčijo (AfD) izvoljen liberalec (FDP) Thomas Kemmerich, a je po razburjenju javnosti in politike odstopil.
Ramelow, ki je turinško vlado vodil že v zadnjem mandatu, je bil potrjen šele v tretjem krogu glasovanja, ko je v 90-članskem deželnem parlamentu potreboval zgolj navadno večino. Prejel je 42 glasov poslancev Levice, socialdemokratov (SPD) in Zelenih, ki v Turingiji sestavljajo koalicijo.
V prvih dveh krogih, ko je bila potrebna absolutna večina, se je za položaj potegoval še kandidat AfD Björn Höcke, ki prav tako ni osvojil dovolj glasov. V tretjem krogu je umaknil kandidaturo.
Politična kriza je v Turingiji izbruhnila na začetku meseca po presenetljivi izvolitvi Kemmericha z glasovi FDP-ja, AfD-ja in krščansko-demokratske unije (CDU). Dejstvo, da je bil prvič nekdo izvoljen na visok politični položaj ob podpori skrajne desnice, je sprožilo val ogorčenja v državi. Pod močnim političnim pritiskom je Kemmerich odstopil.
Kriza je imela posledice tudi za zvezno politiko. Vodja CDU-ja Annegret Kramp-Karrenbauer je namreč napovedala, da ne bo znova kandidirala za predsednico stranke. Razlog za odločitev po njenih besedah ni bila kriza v Turingiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje