Ukrajinska kriza je pred države v regiji postavila številne nove izzive, med katerimi je tudi nevarnost trgovanja z ljudmi med ukrajinskimi begunci. Nacionalna koordinatorica predlagala izvedbo skupne preventivne spletne kampanje o tej problematiki z namenom ozaveščanja splošne javnosti in potencialnih žrtev trgovine z ljudmi.
Po podatkih Visokega komisariata ZN-a za begunce (UNHCR) je Ukrajino od začetka ruske invazije 24. februarja zapustilo 6,8 milijona ljudi. 2,2 milijona ljudi se je po 28. februarju vrnilo v državo, vendar UNHCR poudarja, da ne gre nujno za trajno vrnitev.
Posledice ukrajinske krize so še posebej prizadele sosednji državi, Romunijo in Moldavijo, ki sta neposredno izpostavljeni begunskemu valu. V Moldavijo je do 1. junija vstopilo 475.000, v Romunijo pa 1,1 milijona ukrajinskih državljanov, ki sicer večinoma nadaljujejo svojo pot proti državam zahodne Evrope.
Na srečanju koordinatorjev v Črni gori sta predstavnici Romunije in Moldavije predstavili svoje dobre prakse pri zmanjševanju tveganja trgovine z ljudmi.
V nacionalni mreži koordinatorjev sodeluje 11 držav Jugovzhodne Evrope
Neformalna mreža nacionalnih koordinatorjev za boj proti trgovini z ljudmi Jugovzhodne Evrope je bila ustanovljena leta 2010 na pobudo Slovenije. V mreži sodelujejo nacionalni koordinatorji za boj proti trgovini z ljudmi iz 11 držav regije, ki se od ustanovitve dalje redno sestajajo ter izmenjujejo informacije o aktualnih trendih in izzivih.
Mreža prispeva h krepitvi regionalnega sodelovanja v boju proti temu pojavu, pozitivno vpliva na krepitev nacionalnih praks v boju proti trgovini z ljudmi ter igra pomembno vlogo tudi v procesu približevanja držav v regiji proti Evropski uniji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje