Foto: AP
Foto: AP

Papež Frančišek je na 7. kongresu voditeljev svetovnih in tradicionalnih verstev v Kazahstanu opozoril na vlogo verstev v spoprijemanju z današnjimi svetovnimi izzivi, ki so poleg pandemije še mir, bratsko sprejemanje sočloveka in skrb za okolje.

Omenjeni izzivi po njegovem mnenju pozivajo vse, predvsem pa verstva, k večji edinosti.

"Nikoli ne opravičujmo nasilja. Ne dovolimo, da bi sveto postalo orodje profanega. Naj sveto ne bo podpora moči in naj se moč ne podpira s svetim," je dejal papež v govoru pred verskimi voditelji iz 60 držav.

Na medverskem kongresu, posvečenem vlogi verskih voditeljev v duhovnem in družbenem razvoju človeštva v obdobju po pandemiji, je Frančišek dodal, da Bog vedno vodi k miru, in pozval k spodbujanju reševanja konfliktov s srečanji, dialogom in pogajanji namesto s silo, orožjem in grožnjami.

Ob tem je opozoril, da je nasilje lahko tudi posledica revščine.

"Dokler bosta divjali neenakost in nepravičnost, se ne bodo nehali pojavljati virusi, ki so še slabši od koronavirusa: sovraštvo, nasilje in terorizem," je poudaril po pisanju spletnega portala Vatican News.

Poudaril je tudi, da so verniki v času po pandemiji poklicani k skrbi za človeštvo. Versko svobodo pa je papež označil za bistven pogoj za človeški in celostni razvoj ter temeljno in primarno človekovo pravico.

Eden od izzivov sodobnega časa je po papeževih besedah tudi sprejemanje vseh ljudi. Kot je dejal, je vsak človek sveto bitje, naloga verstev pa je, da na to opozarjajo svet. Pozval je tudi k varovanju okolja, ki ga, kot je dejal, uničuje "miselnost izkoriščanja". To po njegovem mnenju botruje tudi zatonu spoštljive in verske vizije sveta.

Verski kongres je pred skoraj 20 leti ustanovil dolgoletni kazahstanski voditelj Nursultan Nazarbajev. Od takrat poteka vsaka tri leta v Nursultanu.

Kongres verskih voditeljev velja za osrednji dogodek papeževega apostolskega potovanja v Kazahstan, ki ga je začel v ponedeljek. Frančišek bo danes po napovedih tudi daroval mašo, v četrtek pa ima na programu srečanje z voditelji majhne, a aktivne katoliške skupnosti v Kazahstanu. Znova naj bi tudi nagovoril verske voditelje ob koncu vrha, nato pa končal svoje 38. apostolsko potovanje v tujini.