Tusk je sporočil, da bodo medresorsko skupino sestavljali štirje ministri in vodja njegovega urada. Delo naj bi začeli takoj.
Med drugim bo skupina preučila možnost, da bi na Poljskem uvedli prostovoljni davkoplačevalski prispevek, s katerim bi se financirale verske skupnosti. Iskali naj bi tudi druge dodatne rešitve, s katerimi bi nadomestili obstoječi sklad za financiranje verskih skupnosti.
Tusk je pojasnil, da želi njegova vlada s tem civilizirati odnos med državo in Cerkvijo. Reforma naj bi temeljila na odgovornosti pripadnikov verskih skupnosti, odločitev o financiranju pa morajo po njegovem mnenju sprejeti verniki sami, ne država.
Letos se je v sklad za financiranje verskih skupnosti iz poljskega državnega proračuna steklo rekordnih skoraj 50 milijonov evrov. Ustanovljen je bil leta 1950 kot nadomestilo za takratno razlastitev. Iz sklada se financirajo prispevki za pokojnine in druge socialne prispevke za večino duhovnikov vseh veroizpovedi ter stroški vzdrževanja cerkva.
Med predvolilno kampanjo je Tuskova koalicija podprla in tudi obljubila ukinitev omenjenega sklada, izjema pri tem je bila zgolj Ljudska stranka, ki jo vodi podpredsednik vlade Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Koalicijska pogodba te teme sicer ne omenja.
Med lanskim popisom prebivalstva se je za katoličane izreklo 71,3 prebivalstva, medtem ko je dejanska udeležba pri katoliških obredih manjša. Kot piše Guardian, se je glede na lastne podatke poljske Cerkve nedeljskih bogoslužij leta 2021 udeležilo le 28,3 odstotka prebivalcev, medtem ko je bil ta delež leta 1991 osupljivih 47,6 odstotka.
Tusk proti verskim simbolom v javnih zgradbah
Med prejšnjo in zdajšnjo vladajočo garnituro se že pojavljajo napetosti zaradi diametralno nasprotnih pogledov na vlogo Cerkve v poljski družbi. Tako je po poročanju portala Notes from Poland za ogorčenje v nekdanji vladajoči stranki Zakon in pravičnost (PiS) poskrbel novi guverner v pokrajine Lublin Krzysztof Komorski, ki je iz pokrajinskega poslopja takoj po prevzemu položaja odstranil križ in tudi vrnil zastavo Evropske unije, ki jo je odstranil njegov predhodnik iz vrst PiS-a.
"Barbari napadajo," je zapisal Jan Kanthak, ki je bil od leta 2021 namestnik ministra v prejšnji konservativni vladi. "Novi guverner pokrajine Lublin je ukazal sneti križ in odstraniti jasli z Jezusom," je bil ogorčen.
"To ni dejanje, uperjeno proti nikomur," je novinarjem pojasnil Komorski. "Zame kot uradnika je to nekaj običajnega. V tem ne vidim ničesar spornega. To so standardne in rutinske dejavnosti, na katere sem najprej pomislil, ko sem vstopil v to sobo, kjer poteka večina javnih srečanj," je še razložil svojo odločitev.
Vodja PiS-a Jaroslaw Kaczynski je lani dejal, da kdor koli dvigne roko nad Cerkev, dvigne roko tudi nad Poljsko. Po njegovih besedah je Cerkev izvor edinega splošno znanega moralnega sistema na Poljskem in je zavračanje tega dejstva nihilizem.
Čeprav je tudi novi premier Tusk katoličan in poudarja svojo veroizpoved, pa vztraja, da verski simboli ne sodijo v javne zgradbe, vključno z znanim križem v parlamentu. "Rad bi, da bi bile cerkve, ne pa javni uradi ali šole, kraj, kjer se lahko tisti, ki verujejo, srečajo in molijo," je po poročanju Notes from Poland dejal leta 2021.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje