Sporazum je določil omejitve glede vojaškega oboroževanja med državami Nata in takratnega Varšavskega pakta s ciljem zmanjšanja morebitnih konfliktov med stranema. Kot je danes sporočilo zunanje ministrstvo v Moskvi, je bil opolnoči "zaključen postopek za odstop Rusije od pogodbe CFE". S tem je pogodba, ki jo je Moskva preklicala že leta 2007, "končno postala zgodovina za Rusijo", je dodalo ministrstvo po poročanju tujih tiskovnih agencij.
"Pogodba CFE je bila sklenjena ob koncu hladne vojne, ko se je zdelo možno oblikovanje nove arhitekture globalne in evropske varnosti, ki bo temeljila na sodelovanju," je še navedlo zunanje ministrstvo.
V Moskvi so ob tem opozorili, da je "upoštevajoč neposredno odgovornost držav Nata za podžiganje konflikta v Ukrajini", pa tudi sprejem Finske v zavezništvo in prošnjo Švedske, formalna ohranitev pogodbe CFE postala nesprejemljiva z vidika varnostnih interesov Rusije.
Odstop od pogodbe CFE je že sredi maja izglasoval spodnji dom ruskega parlamenta, potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin v dumi predstavil predlog o odstopu od pogodbe.
ZDA in Nato odgovorili z enako mero
Washington in Nato sta danes obsodila rusko potezo ter vrnila z isto mero.
"Zaradi ruskega umika od CFE-ja in njenega nadaljevanja agresije proti članici CFE-ja Ukrajini so se v temelju spremenile okoliščine, ki so države članice zavezovale k spoštovanju CFE. ZDA zaradi tega od 7. decembra odstopajo od pogodbe," je sporočil svetovalec za nacionalno varnost ZDA Jake Sullivan in dodal, da je bila odločitev sprejeta po posvetovanjih z zaveznicami v Natu.
Zveza Nato je v izjavi za javnost zapisala, da njene članice "nameravajo opustiti pogodbo, dokler bo to potrebno".
Tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller je sicer sporočil, da ruski umik od CFE-ja nima praktičnih učinkov, saj da Moskva že od leta 2007 ne spoštuje določil pogodbe.
"Njen umik od CFE-ja pa izpostavlja spodkopavanje desetletij napredka pri vzpostavljanju preglednih in kooperativnih pristopov k evropski varnosti," je sporočil Miller.
CFE začel veljati leta 1992
Pogodba CFE iz leta 1990, podpisana leto dni po padcu Berlinskega zidu, je določila omejitve glede kategorij konvencionalne vojaške opreme, ki sta jo zveza Nato in takratni Varšavski pakt lahko namestila.
Njen prvotni namen je bil zmanjšati vojaške zmogljivosti obeh strani na raven, ki bi onemogočala nenapovedan napad ali obsežno vojaško ofenzivo.
CFE je začel veljati leta 1992 in določa, da nobena od podpisnic ne sme imeti svojih vojakov na ozemlju druge države podpisnice brez njenega privoljenja. Prav tako določa zgornjo mejo za namestitev težkega orožja v Evropi, kar vključuje bojne tanke, oklepnike, artilerijo, bojna letala in helikopterje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje