Gre za največji škandal, povezan s političnim financiranjem v sodobni zgodovini Francije, piše Guardian. Sodni proces bo potekal proti Sarkozyju in še 12 ljudem, med katerimi so tudi trije nekdanji ministri. Obtožujejo jih zarote, s katero so prejeli več milijonov evrov sredstev iz rok tujega diktatorja.
Preiskava proti Sarkozyju in drugim vpletenim je potekala kar deset let. Sodišče bo obravnavalo obtožbe, ki so jih preiskovalni sodniki poimenovali "korupcijski dogovor" med Sarkozyjem in libijskimi oblastmi. Iz obtožb je razvidno, da so posredniki v poslopja več ministrstev v Parizu dostavljali kovčke z gotovino, s katero so nezakonito financirali predsedniško kampanjo Nicolasa Sarkozyja leta 2007. Sarkozy je na tistih volitvah nato zmagal.
Kaj naj bi Tripoli zahteval v zameno?
Sodišče bo tudi preučilo, ali so libijske oblasti v zameno za financiranje Sarkozyjeve predsedniške kampanje zahtevale diplomatske, pravne in poslovne usluge. Ena od teh domnevnih prošenj za usluge naj bi se nanašala na Abdulaha Al Senusija, Gadafijevega vodjo vohunov. Senusi je bil leta 1999 na sodišču v Franciji v odsotnosti obsojen na dosmrtni zapor zaradi vloge pri bombnem napadu na potniško letalo nad Nigrom leta 1989, v katerem je umrlo 170 ljudi. Sodišče bo presojalo, ali so oblasti v Tripoliju res zaprosile Sarkozyjevo ekipo, da bi našla način za odpravo mednarodnega naloga za prijetje Senusija.
Sarkozy, ki je bil francoski predsednik med letoma 2007 in 2012 in pripada konservativni struji, vse obtožbe zavrača.
Sojenje naj bi potekalo tri mesece. Na njem naj bi razkrili tudi odnos med Sarkozyjem in Gadafijem, ki je Libiji avtokratsko vladal kar 41 let. Njegovo vladavino so zaznamovale kršitve človekovih pravic, mednarodna skupnost pa ga je zaradi obtožb o povezavah libijskih oblasti s terorizmom izolirala.
Sarkozy leta 2007 Gadafija povabil v Pariz
Sarkozyjevi sodelavci naj bi se leta 2005, ko je bil Sarkozy še notranji minister, v Libiji srečali z Gadafijevimi predstavniki. Kmalu zatem, ko se je Sarkozy preselil v Elizejsko palačo, pa je Gadafija povabil na dolg državniški obisk v Pariz, zanj je na vrtu palače postavil kar beduinski šotor. Sarkozy je bil takrat prvi voditelj kakšne zahodne države, ki je sprejel Gadafija na državniškem obisku po zamrznitvi odnosov z Libijo v 80. letih.
Leta 2011 je sicer Francija s svojimi letali sodelovala v Natovi operaciji, ki je pomagala libijskim upornikom Gadafija zrušiti z oblasti. Uporniki so nato Gadafija oktobra istega leta ujeli in ga ubili.
Marca leta 2011 je Gadafijev sin Saif Al Islam Gadafi za Euronews dejal: "Sarkozy mora vrniti denar, ki ga je sprejel od Libije za financiranje svoje predsedniške kampanje. Financirali smo njegovo kampanjo in za to imamo dokaze. Zahtevamo, da ta klovn vrne denar libijskemu ljudstvu."
Če bo Sarkozy obsojen zaradi korupcije, mu grozi do deset let zapora. Na zatožni klopi bodo med drugim tudi dva nekdanja notranja ministra, Claude Gueant in Brice Hortefeux, in nekdanji minister za proračun Eric Woerth, ki je zdaj poslanec stranke trenutnega predsednika Emmanuela Macrona.
Sarkozy že dvakrat obsojen
Sarkozy je bil sicer na sodišču že dvakrat obsojen. Prejšnji mesec je najvišje francosko sodišče potrdilo sodbo proti njemu zaradi korupcije in trgovanja z vplivom zaradi nezakonitih poskusov pridobivanja uslug pri sodniku. Naložili so mu, da mora v zameno za odhod v zapor eno leto nositi elektronsko zapestnico, s čimer je postal prvi nekdanji predsednik s tem ukazom. Sodbo izpodbija na Evropskem sodišču za človekove pravice.
V ločenem sojenju pa je bil obsojen tudi zaradi prikrivanja nezakonite prevelike porabe na predsedniških volitvah leta 2012, ki jih je izgubil proti kandidatu socialistov Françoisu Hollandu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje