Srbski zunanji minister Nikola Selaković se je odzval na potezo slovenskega zunanjega ministrstva, ki je v ponedeljek na pogovor poklicalo veleposlanico Srbije v Sloveniji Zorano Vlatković. Za srbsko tiskovno agencijo Tanjug je dejal, da je Aleksandar Vučić le "poudaril nedotakljivost mednarodno priznanih meja držav članic Združenih narodov kot eno temeljnih načel mednarodnega javnega prava, pri čemer uporaba in spoštovanje tega načela velja za vse".
"Za nas to načelo velja tako v primeru Srbije kot v primeru Ukrajine in vsake druge mednarodno priznane države članice ZN-a. Načelo je jasno, trdno in univerzalno, to je tudi stališče Srbije, in tisti, ki ga ne spoštujejo, bodo vedno iskali izgovore," je dejal Selaković.
Sobotni zaplet v Beogradu
Vučić je v soboto po srečanju s Pahorjem v Beogradu na vprašanje, ali se bo Srbija pridružila evropskim sankcijam proti Rusiji zaradi napada na Ukrajino, odgovoril, da bo imela Srbija obvezo sledenja skupni zunanji in varnostni politiki EU-ja tik pred članstvom v povezavi.
"Kako naj pojasnim državljanom, da bomo uvedli sankcije proti Rusiji, ki ni kršila ozemeljske celovitosti Srbije, ne pa proti Sloveniji, ki je to storila," je ob tem pripomnil Vučić in spomnil na dejstvo, da je Slovenija priznala Kosovo, kar je po srbskem prepričanju kršitev mednarodnega prava, ustanovne listine ZN-a in resolucije Varnostnega sveta ZN-a 1244.
Po navedbah Tanjuga je Vučić dodal še, da je Slovenijo navedel zgolj kot primer in da ima Srbija s Slovenijo dobre odnose, enako pa bi lahko rekel tudi za druge države, kot so denimo ZDA, Nemčija ali Francija.
"Srbski strani smo sporočili, da smo močno presenečeni nad izjavami predsednika Vučića," so v ponedeljek sporočili s slovenskega zunanjega ministrstva, potem ko so na pogovor poklicali veleposlanico Srbije v Sloveniji Zorano Vlatković. V Beogradu je imel o tem na srbskem zunanjem ministrstvu pogovor slovenski veleposlanik Damjan Bergant.
Na MZZ-ja so dodali, da so znova predstavili stališče Slovenije do Kosova, ki ga je uradna Ljubljana priznala kot samostojno in neodvisno državo, še vedno pa pričakujejo nadaljevanje dozdajšnje dinamike sodelovanja s Srbijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje