
V 150-članskem parlamentu, kjer ima vladajoča koalicija treh strank tesno večino, je zakon podprlo 76 poslancev. Vlada premierja Fica, ki je znan po proruski usmerjenosti, je zakon upravičevala s potrebo po večji preglednosti.
Po besedah poslanke premierjeve stranke Smer-SD Zuzane Plevikove si nekatere nevladne organizacije celo "prizadevajo za nasilen državni udar in so za ta namen plačane iz tujine". "Ne spoštujejo svobodnih in demokratičnih volitev samo zato, ker jim preprosto ni všeč nekdo v vladi," je dejala.
Opozicija potegnila vzporednice z Rusijo
Opozicija in civilna družba sta medtem zakon obsodili kot potezo, podobno ruskim ukrepom na tem področju.
"Slovaška postopoma zapušča civilizirano Evropo, ker se je Robert Fico odločil, da bo vladal kot Putin – brez kritike in nadzora," je sporočila civilna pobuda Mir za Ukrajino, ki je v preteklih mesecih organizirala več protivladnih protestov.
Fico je med razpravo dejal, da zakon "ni ne ruski ne ameriški, ampak očitno evropski". Kritike je obtožil širjenja laži s ciljem mobilizacije opozicije.
Njegova vlada je sicer pod pritiskom javnosti in Evropske komisije nekatere dele zakona spremenila oziroma umaknila, med njimi predlog, da se nevladne organizacije označijo za "lobistične skupine".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje