"Jedrsko orožje na nemških tleh ne krepi naše varnosti, nasprotno," je za časopis Tagesspiegel dejal vodja poslanske skupine SPD-ja Rolf Mützenich in se ob tem zavzel, "da se Nemčija odloči, da to orožje tukaj v prihodnosti ne bo več nameščeno". Pri tem ga je podprl sopredsedujoči v stranki Norbert Walter-Borjans, ki je za Frankfurter Allgemeine Zeitung izjavil: "Moje stališče je jasno proti temu, da bi bilo to orožje nameščeno v Nemčiji in seveda pripravljeno na uporabo."
Izjavi naj bi bili po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povezani z načrti v Nemčiji, da zamenjajo floto lovskih bombnikov tipa tornado, ki v okviru Natove strategije jedrskega odvračanja lahko nosijo tudi jedrsko orožje. Hkrati pa naj bi se SPD premaknil nekoliko bolj v levo, da bi tako morda izboljšal svojo priljubljenost, ki je na rekordno nizki ravni, pri okoli 16 odstotkih podpore.
Obrambna ministrica za nakup nove flote
Nemška obrambna ministrica Annegret Kramp-Karrenbauer je prejšnji mesec priporočila nakup 90 eurofighterjev in 45 ameriških letal F-18, a se s tem ne strinja Walter-Borjans, saj bi letala lahko nosila jedrske konice, eurofighterji tovrstnih zmogljivosti nimajo.
Umik ameriškega jedrskega orožja iz Nemčije bi sicer zamajal dozdajšnjo nemško varnostno politiko, ki od konca druge svetovne vojne temelji tudi na ameriški jedrski politiki.
Oster odziv CDU-ja
V CDU-ju pod vodstvom kanclerke Angele Merkel so se na stališča SPD-ja že odzvali kritično. Poslanec Patrick Sensburg je socialdemokrate obtožil, da živijo v popolni nevednosti glede varnostne politike. "Treba bi jih bilo spomniti, da je ameriško jedrsko orožje tu predvsem za to, da ščiti nas," je dejal za časopis Handelsblatt.
ZDA naj bi imele v Evropi okoli 150 jedrskih konic, in sicer v Belgiji, na Nizozemskem, v Italiji in v nemški letalski bazi Büchel.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje