Porfirije se je v Moskvi srečal tudi s patriarhom Ruske pravoslavne cerkve Kirilom. Foto: EPA
Porfirije se je v Moskvi srečal tudi s patriarhom Ruske pravoslavne cerkve Kirilom. Foto: EPA

Patriarh Porfirije je s tem ponovil stališče srbskega predsednika Aleksandra Vučića, ki študentske proteste in blokade zaradi neizpolnjenih zahtev po smrtonosnem zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu označuje za barvno revolucijo.

"Mi vemo in čutimo, da želijo zahodne sile razbiti identiteto srbskega naroda in kulture," je Putinu še dejal Porfirije, ki tudi sicer podpira Vučićevo politiko.

Zahvalil se mu je za rusko podporo Srbije pri vprašanju Kosova in entitete BiH-a Republike Srbske. Poudaril je, da je stališče Beograda do teh vprašanj odvisno tudi od položaja Rusije na svetovni ravni in ga prosil za nadaljnjo podporo. "Brez Kosova, pa tudi brez Republike Srbske, srbski narod nima perspektive," je dodal.

Putin je medtem dejal, da pričakuje Vučića v Moskvi 9. maja na proslavi 80. obletnice konca druge svetovne vojne, ki bi bil njegov prvi obisk v Rusiji od začetka ruske vojne v Ukrajini. Vučić je prihod že potrdil.

Tako kot Beograd z Moskvo tudi Ruska in Srbska pravoslavna cerkev od začetka ruske invazije še naprej ohranjata dobre odnose, ob tem da rusko vojaško posredovanje uživa močno podporo Kirila.

Ovadba Vučića zaradi zvočnega topa

Srbska opozicijska Demokratska stranka je danes na tožilstvo za organizirani kriminal vložila kazensko ovadbo proti srbskemu predsedniku in drugim zaradi domnevne uporabe zvočnega topa na protestnem shodu 15. marca v Beogradu.

Po poročanju srbskih dnevnikov Vreme in Danas je predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević na novinarski konferenci v Beogradu uporabo tega orožja obsodil kot teroristično dejanje. Pojasnil je, da je stranka kazensko ovadbo podprla z zdravniško dokumentacijo več kot sto državljanov, ki so utrpeli posledice zaradi domnevne uporabe zvočnega orožja na tem največjem protestu po smrtonosnem zrušenju nadstreška v Novem Sadu novembra lani.

Največ udeležencev protesta je zdravnika obiskalo zaradi poškodb sluha in zvonjenja v ušesih ob močnem večdnevnem glavobolu, pa tudi zaradi panike, ki je prerasla v več tednov trajajočo tesnobo. Nekateri so imeli vrtoglavice, bili zmedeni in težko komunicirali, težave so imeli tudi s koncentracijo in srcem, je pojasnil Milivojević.

Stranka od tožilstva zahteva, da notranjemu ministrstvu takoj odvzame to zvočno orožje, da ga ne bi znova nezakonito uporabilo. Zahteva tudi, da preveri, pod kakšnimi pogoji so ga kupili in kdo vse v državi ima to orožje.

Vučić zanikal uporabo zvočnega topa

Zahtevajo tudi, da ugotovi, kako je lahko predsednik države, ki ima po ustavi predvsem protokolarno vlogo, pripadnike tujih obveščevalnih služb povabil k preiskavi domnevne uporabe zvočnega topa.

S tem so mislili na rusko obveščevalno službo FSB, ki je na povabilo Beograda v nedavno objavljenem poročilu ugotovila, da srbske oblasti na množičnem protivladnem protestu v Beogradu 15. marca niso uporabile zvočnega topa, kot so jih obtožili številni udeleženci protesta in opozicija.

Ugotovila je, "da med protestom niso bile uporabljene akustične naprave z oddajnikom tipa LRAD, ki jih posedujejo policijski organi Srbije". Ugotovila pa je, da obstajajo znaki "zrežirane provokacije, pri kateri je sodelovala posebej pripravljena skupina ljudi" in "uporabe pametnih telefonov za sinhronizacijo gibanja ob posnemanju učinka akustičnega topa".

Neodvisni srbski mediji so izrazili dvom v avtentičnost dokumenta, ki ga je brez podpisa na svoji spletni strani v ruščini in srbščini objavila srbska varnostno-obveščevalna služba. V njem je FSB podprl trditve oblasti, da zvočnega topa niso uporabile proti mirnim protestnikom.

Vučić je danes v odzivu na kazensko ovadbo ponovil, da 15. marca ni bil uporabljen zvočni top. Ovadbo je označil za še eno v nizu laži in spomnil, da je tudi ruski FSB potrdil, da ga med protestom niso uporabili.