Stavka varnostno osebje na letališčih v Frankfurtu, Berlinu, Stuttgartu, Münchnu, Bremnu, Dresdnu, Erfurtu, Hamburgu, Hannovru, Leipzigu in Dortmundu, poroča nemški portal Deutsche Welle.
Sindikalna akcija je prizadela tako potniški kot tovorni letalski promet. Ponekod so začeli stavkati ob polnoči, drugod ob dveh zjutraj. Stavka bo trajala do večera.
Gre za tretji stavkovni val pod okriljem Verdija, ki zastopa okoli 23.000 pripadnikov letališkega varnostnega osebja in zahteva, da se urna postavka varnostnih delavcev zviša na najmanj 20 evrov bruto. Svoje člane je k stavki pozval tudi sindikat Deutsche Beamtenbund (DBB), ki zahteva minimalno urno postavko 19,50 evra.
Trenutno so te postavke določene regionalno in se zelo razlikujejo. V vzhodni Nemčiji dosegajo okoli 14 evrov na uro, medtem ko so v Berlinu in v zahodnem delu države nekaj nad 17 evri. Združenje delodajalcev BDLS zavrača zahteve sindikata in ponuja 6,4-odstotno zvišanje plač.
Verdi se je za nadaljevanje stavkovnega vala odločil, ker kljub prvim opozorilnim signalom delodajalci na mizo niso dali ponudbe, o kateri "bi se lahko pogajali". Pogovori med sindikati in delodajalci naj bi se nadaljevali 23. januarja.
Samo v Frankfurtu odpovedanih pol napovedanih poletov
"Letalski promet je močno prizadet," je ocenil vodja pogajanj v Verdiju Benjamin Roscher. V Frankfurtu so tako odpovedali okoli polovico od načrtovanih 1.200 prihodov in odhodov letal, še številni drugi imajo zamude.
Na običajen dan bi frankfurtsko letališče sprejelo okoli 135.000 potnikov. Skupno bo po podatkih francoske tiskovne agencije AFP stavko občutilo najmanj 220.000 potnikov.
Opozorilno stavko so prejšnji teden v ponedeljek že izvedli na berlinskih letališčih Schönefeld in Tegel, kjer so odpovedali okoli 50 poletov, v četrtek pa je varnostno osebje stavkalo na letališčih Düsseldorf, Köln, Bonn in Stuttgart, kar je letališča prisililo v odpoved skoraj 640 poletov.
"Reševanje na hrbtih potnikov"
Širjenje stavkovnega vala so močno kritizirali delodajalci, pa tudi gospodarstveniki in turistični delavci. "Znova se bo plačni spor posamične poklicne skupine razreševal na hrbtih sto tisočih potnikov, podjetij v zračnem prometu in številnih podjetij v nemški turistični panogi," je bil kritičen generalni sekretar nemškega turističnega združenja BTW, Michael Rabe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje