Študentska akcija se je začela ob 10. uri in bo potekala do torka do 10. ure. Študenti so na mostu postavili šotore, kjer so se jim pridružili tudi srednješolci, učitelji, profesorji in številni drugi državljani. Ob 11.52 so se s 15-minutno tišino poklonili 15 žrtvam nesreče na železniški postaji v Novem Sadu. Med drugim nekateri zdravstveni delavci, del zaposlenih na javni radioteleviziji. S traktorji so se pripeljali kmetje, prišli so motoristi.
Vučić dejal, da bo podprl vse zahteve študentov
Vladajoči študente, ki se ves čas ograjujejo od politikov in nevladnih organizacij, obtožujejo, da poskušajo z opozicijo rušiti oblast in da so protesti nezakoniti.
Študenti tako po petkovi splošni stavki stopnjujejo pritisk na oblast, ki je ves čas trdila, da je izpolnila vse zahteve, a so študenti sestavili spisek dokumentov, ki manjkajo, predsednik Aleksandar Vučić, ki je sprva trdil, da se nadstreška sploh niso dotikali, pa je zdaj pristojne pozval, naj jih objavijo, je iz Beograda poročal dopisnik RTV-ja Boštjan Anžin.
Ob tem, dodajajo, zahteve sploh niso bile naslovljene na predsednika, ampak na pristojne institucije.
Vučić je tudi dejal, da bo podprl vse zahteve študentov, čeprav se mu zdijo pretirane.
Uspeh je tudi to, da je tožilstvo danes napovedalo, da se bo lotilo preiskovanja tistih napadov na protestnike, ki se jih do zdaj niso. To je potrdil tudi Vučić, ki je dejal, da je bilo vloženih 37 obtožnic proti napadalcem na protestnike, še poroča Anžin.
Vučić je še dejal, da je pripravljen ugoditi tretji zahtevi študentov, tako da bo najpozneje v sredo podpisal pomilostitev 13 študentov, ki so jih aretirali na protestih, čeprav kot predsednik v devetih letih tega ni nikoli storil, poroča srbski portal B92.
"Preganjanih je bilo 13 študentov in profesorjev, za vseh 13 pa je predvidena odločitev o pomilostitvi," je dejal. Vučić je ob tem še opozoril, da bi lahko s tem "odprl Pandorino skrinjico", saj je pomilostitev tvegana poteza in s tem predsednik pravico jemlje v svoje roke.
Po njegovih besedah so doslej čakali, da bi tožilstva zavrgla vsaj del teh ovadb, a se to ni zgodilo, ker za vseh 13 obstaja utemeljen sum, da so storili kaznivo dejanje. "Če ne bo druge rešitve, bom v skladu z zakonom o predsedniku republike in ustavnimi pooblastili (...) pripravljen podpisati sklepe o pomilostitvi," je dejal in dodal, da bo to storil najpozneje v sredo.
Srbski predsednik se je tudi odzval na zahteve fakultet in kot povračilo stroškov obljubil 104 milijone evrov.
Vučić se je na zahteve študentov odzval že v nedeljo in pristojne pozval k objavi manjkajoče dokumentacije. "Pozivam vlado, investitorje, izvajalce in tožilstvo, naj predložijo absolutno vse, kar je bilo zahtevano, tudi če nima veliko opraviti s storitvijo kaznivega dejanja," je med drugim sporočil na družbenem omrežju Instagram.
Vučić je v nedeljski objavi na Instagramu po več incidentih zaradi naleta vozil v udeležence protestov komentiral tudi današnjo zaporo. Kot je dejal, se mu zdi pomembno, da policija v celoti zavaruje vse udeležence napovedane "nezakonite zapore Autokomande v Beogradu" in pomaga Beograjčanom pri ustvarjanju razmer za normalno življenje in delovanje. Policijo je tudi pozval, naj že "daleč od lokacije nezakonitih zapor ustavi ves promet in prepreči možnost kakršnega koli incidenta".
Vučić napovedal rekonstrukcijo vlade
Vučić je v večernem govoru še dodal, da bo zahteval "najnujnejšo in ogromno" rekonstrukcijo srbske vlade in da pričakuje, da bo zamenjanih več kot 50 odstotkov sedanjih ministrov. Dejal je, da se je v težkih časih pokazalo, kateri člani vlade so se pripravljeni boriti in delati ter kateri ne.
Predsednik srbske vlade Miloš Vučević je na pogovore v vlado povabil profesorje in študente. "Vlada se je pripravljena pogovarjati s predstavniki študentov. Zmagovalca ni, zmagovalec mora biti le država Srbija in nihče drug," je dejal Vučević.
Študente podprli tudi sindikati, kmetje in učitelji
Študentski protesti v Srbiji so se začeli po novembrskem zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, v katerem je umrlo 15 ljudi. V preteklih dneh so se jim pridružile tudi številne šole, podprlo jih je tudi več sindikatov.
Študenti so od vlade zahtevali objavo celotne dokumentacije o prenovi novosadske železniške postaje. Oblasti so doslej zatrjevale, da so to že storile in da je vlada izpolnila vse zahteve študentov.
Študenti in stroka so po drugi strani opozarjali, da manjka ključna dokumentacija o prenovi, beograjska gradbena fakulteta pa je v soboto objavila tudi, kateri dokumenti še niso dostopni javnosti ali pa so nepopolni.
Srbska pravoslavna cerkev pa po sinočnjem poskusu prekinitve svetosavske akademije, od koder so študente sicer hitro odstranili, trdi, da študenti živijo v paralelnem svetu, v katerem se posmehujejo vrednotam in srbskim spomenikom. Študenti pa odgovarjajo, da jih zanimajo samo izpolnitev njihovih zahtev, pravica in pravna država in da bodo pri tem vztrajali.
Množični študentski protesti so po državi potekali tudi v nedeljo, v glavnem mestu pa so se jim pridružili še kmetje, poročajo srbski mediji. Protesti v podporo študentom so konec tedna potekali tudi v nekaterih drugih državah v regiji, množica ljudi pa se je v soboto zbrala tudi pred srbskim veleposlaništvom v Ljubljani.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje