Haima Ben Mahmud ima 21 let. Ko je decembra s fantom in drugimi prebežniki prečkala Sredozemlje med domačo Tunizijo in Italijo, se je radostno posnela na čolnu in posnetek objavila na družbenem omrežju TikTok. Videlo ga je poldrugi milijon ljudi.
21-letnica v Tuniziji velja za vplivnico in med migranti ni edina. Stroka svari, da s svojim vedenjem tudi druge prepričuje o tveganem prečkanju Sredozemlja, kjer je – po podatkih Mednarodne organizacije za migracije – samo lani izginilo 2048 ljudi.
Haima v pogovoru z agencijo AP zanika, da bi s svojimi posnetki navajala druge k prečkanju Sredozemlja. Trdi, da pač samo dokumentira svoje življenje, kot je počela že prej.
Zato pa raziskovalec organiziranega kriminala z Malte Matt Herbert ni edini strokovnjak, ki meni, da mladi Tunizijci zaradi takšnih objav ne razumejo več prečkanja Sredozemlja kot nekaj strašljivega, temveč jim je postalo domače.
Razlog za okrepitev migrantskega toka iz Tunizije je ekonomski: delež brezposelnih je v tej državi med epidemijo zrasel na 18 odstotkov. Oblasti so tako lani prestregle 23.000 ljudi, ki so nameravali s čolni proti severu, kar je štirikrat več kot leta 2019.
Italija ima s Tunizijo sklenjen dogovor o repatriaciji nezakonitih prebežnikov, vendar pa ji uspe poslati nazaj le manjšino. Od začetka lanskega leta do sredine septembra je, denimo, v Italijo priplulo 12.500 Tunizijcev, repatriirali pa so jih samo 1160.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje