Medicinske sestre trdijo, da njihove plače v zadnjem desetletju niso dohajale inflacije, in opozarjajo na množično opuščanje poklica, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Delamo 24 ur na dan, lomimo si hrbte in opravljamo delo za tri," je dejala pripravnica zdravstvene nege Victoria Busk, ki dela na travmatološkem oddelku v bolnišnici Queen Elizabeth Hospital v Birminghamu v osrednji Angliji.
"Rada imam delo, ki ga opravljam, saj je za paciente pomembno. Vendar si ne morem predstavljati, da bom to počela do svojega 60. leta," je dodala.
Po podatkih sindikata medicinskih sester danes stavkajo medicinske sestre iz približno tretjine angleških zdravstvenih ustanov. Medtem sta bili stavki na Škotskem in v Walesu po novem plačnem dogovoru prekinjeni.
Pri stavki so se sestram ponekod pridružili tudi člani dveh sindikatov reševalcev. Tako se je prvič zgodilo, da sestre in reševalci v Angliji stavkajo skupaj. V skladu z zakonom je sicer za nujne primere oskrba zagotovljena.
Vlada v Londonu meni, da so plačne zahteve stavkajočih neuresničljive in da se bo inflacija z njihovo izpolnitvijo le še povečala. Britanski premier Rishi Sunak je pozval k razumnemu in cenovno sprejemljivemu zvišanju plač ter opozoril, da bodo velike nagrade ogrozile poskuse krotenja inflacije, navaja AFP.
Ta teden naj bi v nekaterih delih Anglije sledile tudi druge stavke, vključno s stavko zdravnikov.
V Združenem kraljestvu je sicer prejšnji teden potekala največja stavka v zadnjem desetletju, ki naj bi se je udeležilo okoli pol milijona ljudi. Sedem sindikatov zaposlenih v javnem sektorju jo je pripravilo zaradi nezadovoljstva s plačami in delovnimi pogoji. Stavka je prizadela šole in univerze ter železniški in avtobusni promet.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje