Rosen Željazkov je dobil mandat za sestavo nove bolgarske vlade. Foto: Reuters
Rosen Željazkov je dobil mandat za sestavo nove bolgarske vlade. Foto: Reuters

"Stranke so premagale resne ideološke politične razlike in sklenile potrebne kompromise," je dejal nekdanji predsednik parlamenta in minister za promet Rosen Željazkov iz stranke Gerb, ki je od predsednika države Rumena Radeva prejel mandat za sestavo vlade. Dodal je, da bo dogovor omogočil sestavo vlade, ki se bo lahko lotila reševanja resnih težav.

Koalicijo bi sestavljale Gerb, socialistična stranka BSP in nacionalistična stranka ITN. Trojica ima le 107 sedežev v 240-članskem parlamentu, vendar je stranka turške manjšine DPS (Demokracija, pravice, svoboščine) z 19 poslanci v torek napovedala, da bo podprla koalicijo. V skladu z dogovorom bi stranki Gerb pripadlo 11 ministrstev, po štiri pa bi imeli stranki BSP in ITN.

Po navedbah Radeva bi parlament o koaliciji lahko glasoval že v četrtek.

Gerb ostaja najmočnejša stranka

Na oktobrskih parlamentarnih volitvah je največ glasov prejela stranka Gerb. Drugo mesto je zasedla koalicija Nadaljujemo spremembe - Demokratična Bolgarija (PP-DB), tretje pa proruska stranka Preporod. Štiriodstotni prag za vstop v parlament je doseglo še šest drugih strank oziroma zavezništev. Oktobrske volitve so sicer bile že sedme v Bolgariji v štirih letih. V tej državi članici Evropske unije in Nata se od leta 2020, ko so protesti proti podkupovanju razbili koalicijo pod vodstvom stranke Gerb, namreč hitro menjavajo vlade.

Država pa potrebuje obdobje politične stabilnosti, da bi pospešila dotok evropskih sredstev, ki so nujna za infrastrukturna vlaganja, velika želja je tudi uvedba evra. Načrti za vstop v evrsko območje so bili namreč dvakrat prestavljeni zaradi nedoseganja inflacijskih ciljev, vendar so uradniki prepričani, da bi Bolgarija v prihodnjih mesecih lahko postala del monetarne unije.

Obvestilo uredništva:

V prejšnji različici članka smo bolgarsko stranko turške etnične manjšine DPS (Demokracija, pravice, svoboščine) napačno poimenovali HAK-PAR (Stranka pravic in svoboščin), ki je kurdska politična stranka v Turčiji.