Sarajevo. Foto: MMC RTV SLO/Gorazd Kosmač
Sarajevo. Foto: MMC RTV SLO/Gorazd Kosmač

Sestanek je bojkotiral predsednik HDZ-ja BiH-a Dragan Čović, vodja bosanskih Srbov Milorad Dodik pa je podal ločeno mnenje.

Na sestanek je na povabilo predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela prišla večina predstavnikov od 15 povabljenih parlamentarnih strank ter vsi člani tričlanskega predsedstva Milorad Dodik, Željko Komšić in Šefik Džaferović.

Na srečanju so po osmih urah pogovorov dosegli sporazum o "močnem in verodostojnem zemljevidu, po katerem bodo izvedli reforme v BiH-u, da bi dosegli napredek proti evropski prihodnosti", so sporočili iz Evropskega sveta.

Voditelji so se v sporazumu zavzeli za varovanje in gradnjo mirne, stabilne, samostojne in neodvisne funkcionalne evropske države Bosne in Hercegovine, ki jo sestavljajo Bošnjaki, Hrvati in Srbi kot konstitutivni narodi ter državljani Bosne in Hercegovine, ki jo tvorita dve entiteti in okrožje Brčko, so dodali.

Sporazum poudarja pomen reform, ki bodo pospešile evropske integracije BiH-a, in poudarja 14 prednostnih nalog, ki jih je BiH-u naložila Evropska komisija in so ključne za pridobitev statusa kandidatke za članstvo v EU-ju.

Podpisniki sporazuma so se zavzeli za izvedbo demokratičnih volitev, razvoj evropskih institucij, načela vladavine prava, pravne reforme in evropsko prihodnost BiH-a.

Poleg tega so izkazali polno predanost spoštovanju odločitev mednarodnih in domačih sodišč ter se zavezali, da si bodo prizadevali za učinkovito izvedbo splošnih volitev v državi, po volitvah pa konstruktivno sodelovali pri hitrem oblikovanju novih zakonodajnih in izvršnih organov oblasti na vseh ravneh, a v skladu s predpisanimi roki. Ob tem so se zavezali za volilno reformo in omejene reforme ustave v šestih mesecih od oblikovanja oblasti.

Čović nasprotuje hrvaškemu članu predsedstva

Sporazum je podprla večina voditeljev političnih strank v parlamentu BiH-a z izjemo Čovića ter vodij srbskih strank DNS in PDP Nenada Nešića in Branislava Borenovića.

Vodja Hrvatov v BiH-u je kot razlog za svoj bojkot navedel hrvaškega člana predsedstva BiH-a Komšića, ki mu sam pravi "drugi bošnjaški član predsedstva BiH-a".

"Nima smisla sodelovati na sestankih, ki bodo legitimirali in promovirali dva bošnjaška člana predsedstva in vse tiste, ki ne delijo temeljnih ustavnih principov. Velika hvala Charlesu Michelu in Andreju Plenkoviću," je Čović v nedeljo zapisal na Twitterju.

Nešić pa je po poročanju bosanskega časopisa Dnevni avaz sporočil, da dokument ni v interesu Republike Srbske in v skladu s stališčem narodne skupščine RS, po katerem je treba ohraniti nevtralno stališče do vojne v Ukrajini.

Iz istega razloga je ločeno mnenje ob podpisu sporazuma podal tudi Dodik, ki je zahteval izločitev obsodbe ruske agresije na Ukrajino.

Sporazum je na koncu podpisalo 12 voditeljev od 15 povabljenih voditeljev v BiH-u. V uradu predsednika Evropskega sveta so poudarili, da gre za pravno neobvezujoč dokument, pripravljen zato, da BiH izstopi iz politične blokade in nadaljuje pot evropskih integracij.

V Bruslju dosegli dogovor o BiH-u