Foto: Reuters
Foto: Reuters

Na otok Lampedusa je med drugim od sobotnih poznih ur s 15 različnimi čolni iz Tunizije in Libije prispelo približno 522 ljudi iz Afganistana, Pakistana, Sudana, Etiopije in Somalije. Na otoku je po poročanju italijanskih medijev tamkajšnji sprejemni center prenatrpan. Njegova kapaciteta je od 250 do 300, trenutno je tam nastanjenih 1200 prebežnikov.

V morju pred Kalabrijo na jugu Italije sta v soboto trgovska ladja in obalna straža rešili več kot 600 ljudi, ki so skušali prečkati Sredozemlje na krovu ribiške ladje. Izkrcali so jih v več pristaniščih na Siciliji.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Nevladne organizacije, ki delujejo na morju, sicer nadaljujejo reševanje na stotine prebežnikov, ki se v Sredozemskem morju znajdejo v stiski. Iz humanitarne organizacije Sea Watch so sporočili, da so v soboto izvedli štiri reševalne akcije.

"Na krovu Sea Watcha 3 je 428 ljudi, vključno z ženskami in otroki, žensko v devetem mesecu nosečnosti in bolnikom s hudimi opeklinami," so objavili na Twitterju.

Z ladje OceanViking, ki jo upravlja nevladna organizacija SOS Mediterranean, pa so sporočili, da so odkrili skupino 87 ljudi, vključno s 57 mladoletniki brez spremstva, ki so bili na "prenatrpanem napihljivem čolnu in so se znašli v stiski v mednarodnih vodah ob Libiji".

V Italijo je od 1. januarja do 22. julija letos po morju prispelo približno 34.000 ljudi. V enakem obdobju lani 25.500, leta 2020 10.900, so sporočili z italijanskega notranjega ministrstva.

Osrednja sredozemska migracijska pot velja za najnevarnejšo na svetu. Po ocenah Mednarodne organizacije za migracije je od začetka leta umrlo in izginilo 990 ljudi.