Prebeženiki se v Združeno kraljestvo večinoma odpravijo s severa Francije čez Rokavski preliv. Foto: Reuters
Prebeženiki se v Združeno kraljestvo večinoma odpravijo s severa Francije čez Rokavski preliv. Foto: Reuters

V reševalni operaciji so sodelovali obalna straža, organizacija za reševanje na morju RNLI ter kraljeva in francoska mornarica.

Nesreča se je zgodila dan po tem, ko je britanski predsednik vlade Rishi Sunak predstavil sveženj novih ukrepov Londona za omejevanje nezakonitih migracij čez Rokavski preliv. Po podatkih britanske vlade je namreč to pot v letošnjem letu opravilo že več kot 44.000 ljudi.

Britanska notranja ministrica Suella Braverman je sporočila, da je seznanjena z "s skrb vzbujajočim dogodkom" in da je v mislih z vsemi vpletenimi. Britanska vlada je ob tem zagotovila, da so v reševanje vključene vse ustrezne agencije.

V zadnjih letih se je število prošenj za azil na Otoku bistveno povečalo, število ljudi, ki čaka na prvo odločitev o svoji prošnji pa trenutno, znaša 143.377. V okviru tega je Sunak v torek napovedal podvojitev števila uslužbencev, ki obravnavajo tovrstne prošnje.

Poleg tega je obljubil tudi povečanje števila racij za izvrševanje deportacij in dodal, da bo ponovno začel izvajati sporni načrt, ki ga je pripravil nekdanji premier Boris Johnson. Skladno z njim bi nekatere prosilce za azil z Otoka poslali v Ruando.