Reuters poroča, da so prešteli okoli 13 odstotkov glasovnic. Tiskovna agencija RIA navaja izide vzporednega glasovanja, ki ga je izvedla agencija INSOMAR, in po kateri naj bi Enotna Rusija na koncu prejela nekaj nad 45 odstotkov glasov.
Ta zmaga bi bila precej manjša kot leta 2016, ko je vladajoča stranka na parlamentarnih volitvah osvojila nekaj več kot 54 odstotkov glasov. Enotna Rusija je doživela upad priljubljenosti predvsem zaradi nižanja življenjskega standarda.
Po prvotnih podatkih se je na drugo mesto uvrstila Komunistična stranka z okoli 24 odstotki glasov, sledi nacionalistični LDPR z okoli devetimi odstotki. Obe stranki sicer praviloma pri ključnih vprašanjih podpirata Kremelj, poroča Reuters.
Na volišča je bilo pozvanih okoli 110 milijonov volivcev in volivk, ki so od petka ob 450 poslancih v rusko dumo volili tudi predstavnike v regionalnih institucijah v 46 ruskih pokrajinah. Skupno so morali ljudje ponekod izpolniti tudi do devet glasovnic.
Do sobote zvečer je svoj glas po podatkih državne volilne komisije oddalo 31,51 odstotka volilnih upravičencev. Vendar ta številka ne zajema tistih, ki so se odločili za glasovanje po spletu, med njimi je tudi ruski predsednik Vladimir Putin, ki je na oblasti bodisi kot predsednik bodisi kot premier od leta 1999.
Poročila o kršitvah
Iz Rusije so poročali o številnih volilnih kršitvah, kot sta glasovanje pod prisilo in večkratno glasovanje, poroča nemška tiskovna agencija DPA. Neodvisna organizacija za spremljanje volitev Golos jih je v soboto opazila več kot 3000.
Objavili so več videoposnetkov, ki prikazujejo skupinske prihode po več sto zaposlenih v državnih podjetjih in kako ljudje volilne skrinjice polnijo s celimi paketi glasovnic.
Na številne poskuse manipulacij je opozorila tudi Komunistična stranka in napovedala proteste.
Vodja državne volilne komisije Ela Pamfilova je zatrdila, da bodo vse očitke o kršitvah temeljito preiskali. Kot je pojasnila, so v soboto že razveljavili okoli 6000 oddanih glasovnic.
Opozicija onemogočena
Kritiki sicer opozarjajo, da so volitve le predstava, namenjena utrditvi Putinove oblasti. Kandidati opozicije z več možnostmi za dober izid so praktično onemogočeni. Najglasnejši Putinov kritik Aleksej Navalni je v zaporu, njegove organizacije so razglašene za ekstremistične in prepovedane.
Poleg tega so ruske oblasti pri Googlu in Applu dosegle, da sta iz svojih trgovin z aplikacijami umaknila mobilno aplikacijo Pametno glasovanje. Aplikacija je volivcem predstavila opozicijske kandidate, ki so imeli več možnosti za zmago proti kandidatom Enotne Rusije, s čimer so želeli preprečiti drobljenje glasov na opoziciji. Taktika se je v Rusiji že večkrat izkazala za učinkovito.
V dozdajšnjem sklicu dume je imela Enotna Rusija skoraj tri četrtine sedežev, kar ji je lani omogočilo sprejetje sprememb ustave, po katerih lahko Putin kandidira še za dva mandata po letu 2024. Tako bi lahko na oblasti ostal do leta 2036. Putin bo naslednji mesec star 69 let. Ni še pojasnil, ali bo čez tri leta znova kandidiral za predsednika.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje