Prizor s protesta v Tbilisiju. Foto: Reuters
Prizor s protesta v Tbilisiju. Foto: Reuters

V glavnem mestu Gruzije se je zbralo več deset tisoč protestnikov. Po ocenah opazovalcev je bila množica večja kot dan prej, ko je gruzijski premier Irakli Kobahidze povzročil proteste z izjavo, da vprašanje pridružitve EU-ju ne bo na gruzijskem dnevnem redu vse do leta 2028.

Protestniki so med drugim nosili fotografije novinarjev, ki jih je po njihovih navedbah na četrtkovih protestih pretepla policija.

Policija je v Tbilisiju poskušala na silo odstraniti protestnike tudi z uporabo vodnih topov in solzivca. Protestniki so postavili barikade in na policijo metali pirotehnične izdelke.

Pridržanih je bilo več kot 100 protestnikov. Očividci poročajo, da je bilo več ljudi ranjenih. Po navedbah policije je bilo v spopadih ranjenih deset policistov.

Protesti so med drugim potekali še v mestih Sugdidi in Batumi, od koder prav tako poročajo o več pridržanih protestnikih.

Premier: Gruzija se ne bo pustila izsiljevati EU-ju

Kobahidze je v petek znova zatrdil, da Gruzija ostaja zavezana evropski integraciji, vendar se po njegovih besedah se ne bo pustila izsiljevati EU-ju. Evropski parlament je namreč ta teden zaradi očitkov nepravilnosti pozval k ponovitvi nedavnih volitev.

Tudi predsednica države Salome Zurabišvili je v televizijskem nagovoru pozvala k ponovnim parlamentarnim volitvam, ki so potekale konec oktobra in na katerih je zmagala stranka Gruzijske sanje premierja Kobahidzeja.

"Očitno je, da si nihče ne želi rusificirane Gruzije, neustavne države ali Gruzije v rokah nelegitimne vlade," je povedala in dodala in izrazila podporo protestnikom.

"Začelo se je gibanje upora (...) Izražam solidarnost z njim," je dejala. "Ostali bomo enotni, dokler Gruzija ne doseže svojih ciljev in se vrne na evropsko pot ter si ne zagotovi izvedbe novih volitev," je dodala.

Nasprotovanje premierjevi napovedi so izrazili tudi številni uradniki na zunanjem in obrambnem ministrstvu. Vstop v EU in zvezo Nato sta po mnenju teh uradnikov na obrambnem ministrstvu edini možnosti za krepitev varnosti in suverenosti države ter glavna prednostna naloga gruzijske zunanje in varnostne politike, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Gruzija je status kandidatke za članstvo v EU-ju uradno prejela decembra lani, vendar pa so voditelji članic junija letos ugotovili, da je proces njenega pridruževanja zaradi nazadovanja demokracije v državi de facto zastal.