Sodišče v Pazinoku blizu Bratislave je odločilo, da zaradi pomanjkanja dokazov ne more dosoditi, ali je vplivni poslovnež Marian Kočner res naročil umor novinarja.
Sodišče je že aprila na 23 let zapora obsodilo nekdanjega vojaka Miroslava Marčka, ki je priznal, da je umor izvedel. Zatrdil je, da mu je pri tem pomagal Tomaš Szab. Zdaj so bili na zatožni klopi še trije - domnevni naročnik umora, podjetnik Kočner, domnevna organizatorka Alena Zsuzsova in Szab, ki naj bi pomagal strelcu Marčku. Vsi trije so krivdo zanikali. Za vsakega je tožilstvo zahtevalo po 25 let zapora.
Na 15 let zapora so medtem že lani obsodili posrednika pri umoru Zoltana Andruska, ki je že pred začetkom sojenja priznal krivdo.
Zločin je bil storjen, a premalo dokazov
Po sojenju, ki se je začelo januarja, je posebno sodišče v kraju Pezinok severovzhodno od Bratislave danes razsodilo, da ni zadostnih dokazov, ki bi potrdili obtožbe na račun Kočnerja. Prav tako sodišče ni moglo nedvoumno dokazati, da je Zsuzsova v imenu Kočnerja organizirala umora. "Zločin je bil storjen, vendar ni bilo dokazano, da sta ga naročila Marian Kočner in Alena Zsuzsova," je pojasnila sodnica Ruzena Sabova.
Je pa bil za krivega sostorilstva pri umorih danes spoznan Szab, ki mu je sodišče prisodilo 25 let zaporne kazni in globo v višini 5000 evrov zaradi nezakonitega posedovanja orožja, saj so na njegovem domu našli 60 nabojev.
Tožilstvo se je na izrečeno sodbo že pritožilo, poroča slovaška tiskovna agencija Tasr.
Kuciakov oče razočaran nad obsodbo
Kuciakov oče je po izreku sodbe dejal, da ga je ta "ohromila" in da lahko le upa, "da bo pravica sčasoma prevladala". Slovaški premier Igor Matovič je na Facebooku ocenil, da se skušata glavna krivca očitno izmakniti roki pravice, a da ju bo ta enkrat ujela.
Slovaška predsednica Zuzana Čaputova ki jo je odločitev sodišča presenetila, je izrazila pričakovanje, da se bo tožilstvo na sodbo pritožilo.
Novinarji brez meja šokirani
Komisarka Sveta Evrope Dunja Mijatović je na v odzivu na družbenem omrežju Twitter zapisala, da sodba "kaže, da je še vedno potrebno delo za zagotavljanje pravice in preprečevanje nekaznovanosti". Mednarodni inštitut za tisk (IPI) s sedežem na Dunaju pa je Kočnerjevo oprostitev označil za "velik korak nazaj za pravico in boj proti nekaznovanosti".
Novinarji brez meja so nad sodbo šokirani. "Sodišče je zamudilo priložnost, da bi poslalo nujno potreben signal proti nekaznovanosti in mafijskim strukturam v državi in družbi Slovaške," je po poročanju nemške tiskovne agencije DPA dejal vodja organizacije Christian Mihr.
Mladi novinar razkril mafijsko mrežo
Preiskovalni novinar Ján Kuciak in Martina Kušnírová sta bila 21. februarja 2018 ustreljena na svojem domu. Kuciak je med drugim preiskoval povezave med italijansko mafijo in slovaškimi politiki.
27-letni podiplomski študent novinarstva je pred umorom preiskoval nepregledne posle Mariana Kočnerja. V okviru preiskave so odkrili, da je Kočner domnevno oblikoval korupcijsko mrežo, v okviru katere je nadzoroval sodnike, tožilce in politike. Tako je lahko leta ostajal skrit pred roko pravice. Dodatno je vohunil za novinarji, ki so bili kritični do njega, med njimi je bil tudi Kuciak.
Umor sprožil množične proteste in odstop premierja
Umor preiskovalnega novinarja in njegove zaročenke je vrgel temno senco na slovaško vlado in sprožil množične proteste, največje od padca komunizma, ki so privedli do odstopa premierja Roberta Fica.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje