Hrvaško novinarsko društvo rešitev vidi v distribuciji časopisov prek Hrvatske pošte kot javnega podjetja. Foto: Pixabay
Hrvaško novinarsko društvo rešitev vidi v distribuciji časopisov prek Hrvatske pošte kot javnega podjetja. Foto: Pixabay

"Tisak nadaljuje prodajo tiskanih publikacij, vendar smo svoje partnerje obvestili, da ne moremo več zagotavljati njihove distribucije. Doslej smo namreč distribuirali tiskane izdaje različnih publikacij na razvejano mrežo več kot 3000 lokacij po Hrvaški, kar večkratno presega število prodajnih mest Tiska," so za portal Index pojasnili v družbi, ki je zadnjih pet let v lasti skupine Fortenova.

Zagotovili so, da bodo storili vse, kar je v njihovi moči, da dostopnost tiskanih publikacij na njihovih prodajnih mestih ne bo ogrožena.

Distribucije ne bodo več izvajali, ker ni del njihovega osnovnega poslovanja, so še pojasnili. Pri tem so dodali, da v svoje poslovanje vsako leto uvajajo spremembe, da bi bilo to dolgoročno vzdržno, predvsem pa, da bi zagotovili stabilnost delovnih mest za več kot 2000 ljudi, kolikor jih trenutno zaposlujejo.

HND opozarja in predlaga rešitev

Hrvaško novinarsko društvo (HND) je opozorilo na uničujoče posledice te odločitve za tiskane medije in novinarsko stroko.

Predsednik HND-ja Hrvoje Zovko je za Index dejal, da bi ta poteza Tiska pomenila, da bo Hrvaška prihodnje leto postala edina država v Evropski uniji brez časopisov v kioskih in da bodo državljani ostali brez dostopa do splošnih informativnih tiskanih izdaj, številni novinarji pa brez dela.

Poudaril je, da imajo splošni informativni dnevniki in tedniki največje redakcije, njihovo ukinjanje pa bi predstavljalo nepredstavljivo uničenje novinarske stroke.

HND edino rešitev vidi v distribuciji časopisov prek Hrvatske pošte kot javnega podjetja. Zovko je pri tem poudaril, da tako subvencionirajo distribucijo tiska številne države v EU-ju, ter obenem opozoril, da bi bilo ob opustitvi distribucije vprašanje, koliko tiskanih izdaj bi sploh še izhajalo in v kakšni obliki.

Po Zorkovem mnenju sicer še ni razloga za paniko, saj ostaja optimističen glede rešitve te težave. "Naloga države, založnikov in HND-ja je, da storijo vse, da bi se distribucija nemoteno nadaljevala. Verjamem, da se bo to na koncu tudi zgodilo," je dejal.