Predsednik Aleksandar Vučič je med drugim napovedal tudi nakup turških brezpilotnih letalnikov, s Francijo in Izraelom se dogovarja o nakupu vojaških letal. Opozorila, da bi dodatno oboroževanje lahko ogrozilo mir in stabilnost v regiji, Srbija zavrača.
Nakup kitajskega raketnega sistema, ki ga primerjajo z ameriškim patriotom ali ruskim S-300, je bil dogovorjen leta 2019. Prispel pa je v času ruske vojne v Ukrajini, ko se Srbija ni bila pripravljena pridružiti sankcijam proti Rusiji, sicer tudi pomembni srbski vojaški partnerki.
"Zaradi vojne v Ukrajini je na nek način Beograd, ko gre za prve zaveznike na vzhodu, Rusijo zamenjal s Kitajsko. Ob tem v notranji politiki obstaja prepričanje, da je nakup orožja vedno koristen za notranjo promocijo," pravi Vuk Vuksanović iz beograjskega centra za varnostno politiko.
Črnogorski predsednik Milo Đukanović in kosovski premier Albin Kurti sta nad oboroževanjem zaskrbljena, a jima Vučić sporoča, naj se ukvarjata s številnimi problemi v njunih državah in da se Srbi lahko bolj kot črnogorske ali kosovske flote bojijo komarjev.
"Tako so izkoristili priložnost, da naš legalen, legitimen, regularen in transparenten nakup kitajskega sistema FK-3, ki je namenjen protizračni obrambi, torej gre za defenzivno orožje, celemu svetu predstavijo kot dokaz, da smo zavezniki Kitajcev in Rusov, čeprav ne vem, kako je to sploh povezano z Rusijo, in da ogrožamo mir v regiji, čeprav smo povsem obkroženi z Natom," pravi Vučić.
Predsednik Vučić, ki poudarja vojaško nevtralnost države, trdi, da se Srbija oborožuje, da bi ohranila mir oziroma zaščitila svoje državljane, tistih, ki bi jim želeli škoditi, je veliko, so prepričani v Beogradu.
V Uniji od kandidatk, še posebej Srbije, pričakujejo večjo usklajenost zunanje in varnostne politike, če je njihova evropska pot iskrena, pri tem so zelo glasni v Berlinu, v Washingtonu pa so že prej svarili pred nakupom kitajskega protiletalskega sistema. Pravijo, da gre sicer za suvereno odločitev Srbije, ki pa se mora zavedati tveganj. Vse cene in pogodbe s Kitajsko in Rusijo glede oboroževanja pa v Srbiji ostajajo tajne.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje