Zakon o enakem zastopanju uvaja ukrepe za enakost spolov na volilnih listah, v upravnih odborih velikih podjetij pa tudi v upravnih odborih poklicnih združenj.
Sanchez je zakon napovedal v soboto, pred bližnjim dnevom žena, na kongresu socialistične stranke. Vlada mu bo dala zeleno luč v torek, nato pa bodo o njem razpravljali še v parlamentu. Kot je premier dejal v predstavitvi zakona, njegova vlada "ne sprejema le korakov v korist feminizmu, ampak v korist celotne španske družbe".
Zakon o enakem zastopanju bo zahteval, da morajo ženske predstavljati 40 odstotkov vodstva vseh podjetij, ki kotirajo na borzi in imajo več kot 250 zaposlenih ter letni promet 50 milijonov evrov.
Na političnem področju bo zakon od strank zahteval, da na volitvah ponudijo enako število moških in ženskih kandidatov, da bi se tako povečala enakopravna zastopanost spolov v parlamentu. Trenutno je v kongresu 44 odstotkov žensk, v senatu pa 39.
Prav tako bo morala biti v upravnih odborih poklicnih združenj vsaj 40-odstotna zastopanost žensk, pa tudi v žirijah za vse nagrade, ki se financirajo z javnimi sredstvi.
Prva država s plačano odsotnostjo zaradi boleče menstruacije
Omenjeni zakon je še eden v vrsti ukrepov za enakost, ki jih je napovedala trenutna levičarska koalicijska vlada. Decembra so v parlamentu tako že sprejeli zakon o pravicah transseksualcev pa tudi zakon o spolnem in reproduktivnem zdravju, ki zagotavlja plačan dopust za ženske z bolečimi menstruacijami. Stroške te odsotnosti krije država. To je prvi tovrstni zakon v kateri koli evropski državi.
"Če ženske predstavljajo polovico družbe, mora biti tudi polovica politične in gospodarske moči v njihovih rokah," je še dejal Sanchez.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje