V treh dneh vrha o prehranskih sistemih, ki so ga priredile pristojne agencije Združenih narodov s sedežem v Rimu, se je v poslopju Svetovne organizacije za prehrano in kmetijstvo (FAO) zvrstilo 2000 udeležencev iz 180 držav, med katerimi je bilo 20 voditeljev držav in 125 pristojnih ministrov.
Pred sabo so imeli dva povezana cilja: preobraziti svetovne prehranske sisteme tako, da bi svet izkoreninil lakoto do še vedno ciljnega leta 2030. "Skupaj smo ugotovili, da so povzročitelji nezanesljive preskrbe s hrano in podhranjenosti še bolj zapleteni zaradi okrepljenega vpliva podnebne krize, gospodarskih pretresov in zdajšnjih konfliktov," je povedal generalni direktor FAO-ja Ču Dongju.
Zato potrebuje svet čvrsto, dolgotrajno politično zavezo, ki bo s preobrazbo pridelave, predelave in dobave hrane zagotovila prehransko varnost. "Sistem ZN-a bo ob usklajevanem delovanju agencij FAO, WFP in IFAD ter Koordinacijskega središča ZN-a za prehranske sisteme še naprej usmerjal preoblikovanje prehranskih sistemov za 155 držav in deležnikov, ki so že začeli ta postopek, in za tiste, za katere želimo, da se pridružijo v prihodnje," je dejala namestnica generalnega sekretarja ZN-a Amina J. Mohammed.
Toda zaveza, h kateri pozivajo Združeni narodi, je sprta z realnimi ocenami. Po njih bo leta 2030 še vedno lačnih približno 600 milijonov Zemljanov. ZN-ove agencije bodo svojo bitko proti lakoti v svetu kljub temu nadaljevale, tudi z naslednjim vrhom o prehranskih sistemih čez dve leti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje