Ob 65. obletnici dneva D - izkrcanja zaveznikov na obali Normandije - tam potekajo slovesnosti, ki se je udeležujejo številni voditelji. "Najdaljšega dneva", ko so se zavezniki izkrcali na francoski obali in začeli osvobodilni pohod po Evropi, se spominjajo tako voditelji držav, katerih vojaki so sodelovali v operaciji Overlord, kot vojni veterani, ki so sodelovali pri izkrcanju.
Predsednik ZDA Obama je imel govor na pokopališču ameriških vojakov v Colleville-sur-Meru blizu plaže Omaha, prizorišča ogorčenega boja 6. junija 1944. "Prijatelji in veterani, ne moremo in ne smemo pozabiti, da je bil Dan D nek čas in prostor, v katerem sta lahko pogum in nesebičnost peščice spremenila tok celotnega stoletja ... V uri največje nevarnosti, v najbolj žalostnih okoliščinah, so moški, ki so imeli same sebe za povsem povprečne, v sebi našli moč, da naredijo nekaj izrednega," je se je Obama spomnil vojakov, ki so se izkrcali na obali pod točo nemških krogel. "Države in voditelji, ki so se združili, da premagajo Hitlerjev Rajh, niso bili popolni ... Delali smo napake in se nismo vedno strinjali. Toda ne glede na to, h kateremu Bogu smo molili, ne glede na razlike med nami, smo vedeli, da je zlo, s katerim se soočamo, treba ustaviti," je še dodal. "Spominjate nas, da naše prihodnosti ne oblikujejo zgolj slučaj ali okoliščine ... naša zgodovina je vedno bila skupna vsota odločitev, ki jih sprejemamo, in dejanj vsakega posameznika ali posameznice. Vedno je bilo vse odvisno od nas," je na prispevek posameznikom k oblikovanju toka zgodovine opozoril predsednik ZDA.
Obama in Sarkozy o svetovnih temah
Preden sta se odpravila na slovesnosti ob dnevu D, sta se ameriški in francoski predsednik v Caenu pogovorila o mednarodnih vprašanjih. Strinjala sta se, da se mora Iran odpovedati razvoju jedrskega orožja. Dotaknila sta se tudi nedavnega jedrskega poskusa Severne Koreje. Obama je dejal, da je Pjongjang konec maja z jedrskimi in raketnimi poskusi resno preizkusil meje njegove potrpežljivosti, dejanja pa označil za provokativna. Obama se je zavzel tudi za premik bližnjevzhodnega mirovnega procesa z mrtve točke, s Sarkozyjem pa sta Izrael pozvala, naj ustavi gradnjo judovskih naselbin na Zahodnem bregu.
Obama je v petek zvečer priletel v Pariz iz Berlina, kjer se je sešel z nemško kanclerko Angelo Merkel. Danes je z ženo Michelle in gostiteljem, francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem, ter njegovo soprogo prispel v Caen, kjer so ga kot 'rockzvezdnika' pozdravili tamkajšnji prebivalci. V Normandijo je potoval tudi 84-letni Charlie Payne, prastric ameriškega predsednika, ki je pomagal osvoboditi koncentracijsko taborišče blizu Buchenwalda. Slovesnosti se udeležujejo tudi kanadski premier Stepen Harper, britanski premier Gordon Brown in princ Charles.
Spominske slovesnosti so se začele v Bayeuxu s ceremonijo, ki jo je pripravila britanska kraljeva legija. Britanski premier Gordon Brown in njegov francoski kolega Francois Fillon sta v katedrali Bayeux položila vence.
T. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje