"Je večna in edinstvena. A naučiti se moramo nauka iz zgodovine in se zavedati, da smer, ki smo jo izbrali - država z manj revnimi - sproža navzkrižje interesov. Vrnili smo se, ker je Eva Peron obljubila, da se bo vrnila med svoje Argentince, in počastiti moramo njeno obljubo o drugačni državi," je na slovesnosti ob 60. obletnici smrti Eve Evite Peron večtisočglavo množico nagovorila argentinska predsednica Christina Kirchner.
Peronova, s polnim imenom Maria Eva Duaere de Peron, je umrla leta 1952 za rakom, stara je bila le 33 let. Druga žena argentinskega predsednika Juana Perona je s svojo fundacijo podprla številne občinske in športne programe, ki so bistveno izboljšali življenja milijonov ljudi. Zgradila je tudi dvanajst bolnišnic, več kot tisoč šol in številne vrtce. Številni Argentinci se še danes spominjajo, da so svoje prvo kolo dobili ravno iz njenih rok.
"Eva ostaja večna"
Da bo nekdanja prva dama Argentine ''ostala večna'', kot je dejala Kirchnerjeva, dokazuje tudi Evina priljubljenost danes. Na slovesnosti ob njenem grobu na pokopališču La Recoleta v prestižni četrti Buenos Airesa se je zbralo več sto ljudi, med njimi so bili številni tujci.
Država pa se ji je poklonila z izdajo posebnega kovanca za sto pesov (okoli 18 evrov), na katerem je njena podoba. Kot je ob tem poudarila Kirchnerjeva, se je prvič v 200 letih zgodilo, da je na argentinskem bankovcu upodobljena ženska. A to še ni vse - guverner Buenos Airesa Daniel Scioli je v četrtek odkril fresko, ki jo je Eva narisala v bolnišnici in ki nosi njeno ime. Na stopnišču argentinskega kongresa so prav tako pripravili glasbeno slovesnost. Ob 0.25 po srednjeevropskem času, času Evine smrti, pa so pred kongresom zaigrali državno himno.
Pot "s ceste" do šarmantne prve dame
Prav tako so ob obletnici njene smrti v manj kot mesecu dni prodali več kot 300.000 izvodov njenega življenjepisa, ki ga je napisal zgodovinar Felipe Pigna. Eva je spoznala Perona, poznejšega predsednika države, med festivalom leta 1944, ko je bila znana igralka. Svoj rodni kraj Los Toldos je zapustila, ko je bila stara 15 let, da bi ubežala revščini. Peron je bil trikrat izvoljen za predsednika Argentine, umrl pa je leta 1974, le leto dni potem, ko je tretjič zasedel predsedniški položaj.
Peronovo so na pokopališču La Recoleta pokopali šele leta 1976
Po državnem udaru leta 1955, v katerem je bil Juan Peron skoraj ubit, je vojska, ki je prevzela oblast, skušala narediti konec peronizmu. Balzamirano Evino truplo so izkopali in jo tajno pokopali v Milanu pod tujim imenom. Njene posmrtne ostanke so Peronu, ki je takrat živel v pregnanstvu v Madridu, vrnili leta 1971, šele leta 1976 pa so jo pokopali na pokopališču La Recoleta.
Kot še poroča BBC, so ob vrnitvi posmrtnih ostankov ugotovili, da manjka konica enega izmed Evinih prstov. Domnevajo, da so ji ga odrezali po državnem udaru leta 1955, ker je vojska želela potrditi, da gre dejansko za Evine posmrtne ostanke.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje