Ulice Moskve in Sankt Peterburga so preplavili nacionalisti. Foto: Reuters
Ulice Moskve in Sankt Peterburga so preplavili nacionalisti. Foto: Reuters
Ruski predsednik Putin ob državnem prazniku z ruskim patriarhom Kirilom. Foto: EPA

Demonstranti obtožujejo Kremelj, da s subvencijami in dodatki privilegira priseljence in druge manjšine, ob tem pa pozablja na etnične Ruse. Posebej sovražno so nacionalisti nastrojeni proti priseljencem iz večinoma muslimanskih kavkaških republik.

Izjemno kritično so nastopili tudi proti ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, ki mu med drugim očitajo premehak odnos do priseljencev. Zmerjali so ga z lopovom in ničvrednežem ter skandirali: "Premagali smo Hitlerja, premagali bomo Putina."

"Putin se nas boji," je zatrdil eden izmed organizatorjev demonstracij Aleksander Belov. "Čuti, da se njegov čas bliža koncu, ker je prihodnost naša. Okupatorja bomo izgnali iz Kremlja," je še dejal. Poročil o morebitnih nasilnih izgredih za zdaj ni, je pa policija prijela približno 25 glasnih demonstrantov z nacističnimi svastikami na oblačilih.

V čakanju na Navaljnega
Pretežno mladi demonstranti obraze sicer skrivajo za sončnimi očali in šali. Pridružiti bi se jim moral tudi znani opozicijski blogar Aleksej Navaljni, ki si je z napovedjo udeležbe prislužil številne kritike. Na predvečer demonstracij pa je prihod vendarle odpovedal, ker naj bi zbolel.
Demonstracij v Moskvi, ki potekajo z dovoljenjem mestnih oblasti, se je po prvih ocenah udeležilo od 2.500 do 6.000 nacionalistov. Organizatorji na drugi strani trdijo, da pri dogodku sodeluje okoli 20.000 ljudi.

Podobne prireditve, ki so sprožile buren odziv aktivistov za človekove pravice, sicer danes potekajo tudi v drugih ruskih mestih. V Jekaterinburgu so oblasti aretirale 200 demonstrantov, saj za organizacijo dogodka naj ne bi imeli ustreznih dovoljenj.
Demonstracije potekajo ob državnem prazniku - dnevu enotnosti, ki ga Rusija praznuje od leta 2005, in sicer na isti dan, kot so nekoč praznovali obletnico oktobrske revolucije leta 1917. Dan enotnosti sicer zaznamuje izgon poljskih napadalcev iz Moskve leta 1612.