Številni hindujci so se zbrali na 15 kilometrov dolgem pasu ob Gangesu pri mestu Haridvar in si privoščili t. i. cesarsko kopel, za katero verjamejo, da jih očisti grehov in osvobaja iz začaranega cikla življenja in ponovnega rojstva.
Kopanje v Gangesu je del 104 dni trajajočega prastarega indijskega verskega festivala Kumbh Mela, ki velja za največji verski festival na svetu. V Indiji ga praznujejo vsaka tri leta oziroma štirikrat v 12 letih.
Hindujski sveti možje, t. i. naga sadhus, ki se imajo za duhovne varuhe hinduizma, se okopajo v trenutku, ko je zdravilni učinek kopanja največji.
Festival pogostokrat spremljajo neredi
Zaradi velikega števila ljudi, ki se udeležujejo festivala, so se v preteklosti pogostokrat dogajali množični neredi. Najbolj smrtonosna sta bila leta 1954 in 2003. Tokrat je kopanje potekalo brez večjih zapletov, za varnost je skrbelo okrog 16.000 policistov.
Od začetka letošnjega festivala Kumbh Mela sredi januarja naj bi se pri mestu Haridvar v Gangesu okopalo že okoli 40 milijonov ljudi. V Haridvaru Ganges zapusti Himalajo.
Hindujci verjamejo, da je v bitki med bogovi in demoni tu padlo na tla nekaj kapljic iz lončenega vrča z nektarjem nesmrtnosti. Takšne kapljice naj bi padle še na mesta Alahabad, Nasik in Udžain, zato so vsa štiri izmenično prizorišča festivala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje