Na letališču Bresso blizu Milana se je na maši Benedikta XVI. ob zadnjem dnevu sedmega svetovnega srečanja družin zbralo okrog 850.000 vernikov. Maša je bila vrhunec papeževega tridnevnega obiska v Milanu, na katerem je papež poudaril pomen tradicionalnih družinskih vrednot med hudo gospodarsko krizo. Med udeleženci maše so bili tudi italijanski premier Mario Monti in več članov njegove vlade.
Neusmiljen ritem modernega sveta
Poglavar Rimskokatoliške cerkve je krititiral sodobne "utilitaristične koncepte dela, proizvodnje in trga, ki spodbujajo kruto tekmovanje, povečujejo družbene neenakosti, degradiranje okolja in napetosti v družinah".
Družine, še posebej v času gospodarske krize in družbene negotovosti, bi morale praznovati nedelje kot "dan človeka in njegovih vrednot - družabnosti, prijateljstva, solidarnosti, kulture, bližine do narave, igre in športa. Drage družine, čeprav vas preganja neusmiljen življenjski ritem modernega sveta, ne pozabite na gospodov dan". Tradicijo nedeljskega počitka je označil za "oazo, v kateri lahko slavimo družino".
Znova se je zavzel za tradicionalno družino
Med mašo se je papež znova zavzel za tradicionalno heteroseksualno zakonsko zvezo. "Bog je moškega in žensko ustvaril enakovredna v dostojanstvu, vendar tudi z individualnimi in dopolnilnimi značilnostmi. Družinsko življenje, osnovano na zakonu med moškim in žensko, je tako nenadomestljiva družbena vrlina," je dejal.
Papež je že v soboto zvečer na srečanju z več kot 350.000 verniki dejal, da se zaveda, kakšne tegobe zaradi krize prestajajo številne družine. Pri tem je pograjal politike, ki veliko obljubljajo, a nato obljub ne izpolnijo. "Politične stranke morajo pridobiti večji občutek za odgovornost. Ne smejo obljubljati nečesa, česar nato ne morejo izvesti. Prenehati morajo skrbeti samo zase in začeti skrbeti za skupno dobro," je dejal Benedikt XVI.
Papež želi večjo dobrodelnost navadnih državljanov
Papež je pozval tudi k večji dobrodelnosti navadnih državljanov. Zbranim v parku Bresso je dejal, da bi lahko družine iz bogatejših držav pomagale družinam iz revnejših, in požel bučen aplavz.
Sproščeno in praznično vzdušje na srečanju družin je vsaj za nekaj časa odvrnilo pozornost od težav Vatikana, ki so močno prizadele tudi 85-letnega papeža. Sveti sedež namreč pretresa afera Vatileaks, med katero se je v rokah italijanskih medijev znašlo več sto tajnih papeških dokumentov. Tarča škandala naj bi bil drugi mož Vatikana, državni sekretar Tarciso Bertone.
Lombardi zanikal razkol
Predstavnik Vatikana Federico Lombardi je v soboto zanikal poročanje medijev, da so kardinali, ki odločajo o usodi predsednika vatikanske banke, razdeljeni. Skupina kardinalov mora odločiti, ali bodo podprli odločitev odbora banke, da odstavi Ettoreja Gottija Tedeschija, ker naj bi mu ne uspelo banke oprati suma korupcije.
Med papeževim tridnevnim obiskom v Milanu je švicarska garda, ki običajno varuje Vatikan, konec tedna pomagala na severu Italije, ki sta ga pred kratkim hudo prizadela rušilna potresa, v katerih je umrlo 23 ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje