Srečanje, ki ga bo verjetno zasenčil obisk predsednika ZDA Baracka Obame v Hirošimi, se je začelo z obiskom najbolj svetega šintoističnega svetišča v deželi vzhajajočega sonca.
Japonski premier Šinzo Abe je voditelje Francije, Italije, Kanade, Nemčije, Velike Britanije, ZDA in Evropske unije peljal v svetišče Ise, da bi "razumeli duhovnost Japoncev". Obisk je sporen, ker po mnenju kritikov Abe z njim zadovoljuje svoje konservativne podpornike, ki želijo obuditi tradicionalne vrednote.
Sicer pa je predsednik Evropskega sveta Donald Tusk ob robu vrha v obmorskem kraju Šima dejal, da si bo na vrhu prizadeval za globalno podporo reševanju begunske krize v Evropi. "Zavedamo se, da zaradi zemljepisnega položaja največja odgovornost ostaja na Evropi, želimo pa si, da bi svetovna skupnost pokazala solidarnost in priznala dejstvo, da gre za globalno krizo," je dejal novinarjem. Dodal je, da bo voditelje sedmih najrazvitejših držav pozval k večji pomoči za zadovoljevanje kratkoročnih in dolgoročnih potreb beguncev ter državam gostiteljicam.
Tusk pričakuje tudi jasno in odločno stališče skupine glede spornih kitajskih ozemeljskih zahtev v Južnokitajskem morju in ruske priključitve ukrajinskega polotoka Krim, v središču pogovorov pa bodo še sirska vojna, terorizem in upočasnjevanje svetovnega gospodarstva.
Kitajci opozarjajo pred vmešavanjem
Kitajska je voditelje G7 že opozorila, naj se ne vmešavajo v spor v Južnokitajskem morju. "G7 bi se moral osredotočiti na svoje zadeve, ne pa s prstom kazati na druge države v vprašanjih, ki niso v njegovi pristojnosti," je dejala tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Hua Čunjing.
Kitajska tiskovna agencija Šinhua pa je Japonsko obtožila, da želi vrh izkoristiti za pridobitev "več zaveznikov in pristašev" za izolacijo Kitajske in da se želi vmešavati v spor v Južnokitajskem morju.
Kitajska si lasti večino Južnokitajskega morja, ki je bogato z naravnimi viri, tam je zgradila tudi umetne otoke in s tem utrdila svojo suverenost. A območje si lastijo tudi druge države, med njimi Vietnam in Filipini.
Tretji vrh brez Rusije
Tusk je skupino pozval k obrambi skupnih vrednot tudi pri vprašanju ruske priključitve Krima. "Danes ne zadošča, da verjamemo vanje. Moramo jih biti pripravljeni tudi braniti," je dodal. To je sicer tretji vrh skupine, na katerem Rusija ne sodeluje, potem ko je bila pred dvema letoma iz skupine G8 izključena prav zaradi priključitve Krima.
Pogovori na dvodnevnem vrhu se bodo začeli z delovnim kosilom. Vrh se bo končal v petek, ko bo ameriški predsednik Barack Obama kot prvi ameriški predsednik obiskal Hirošimo, eno izmed dveh japonskih mest, na kateri so ZDA med drugo svetovno vojno odvrgle atomski bombi.
Vrh na Japonskem, ki velja za eno najvarnejših držav na svetu, varuje 23.000 policistov. Japonska vojna mornarica je v bližino otoka, kjer poteka srečanje, poslala rušilec, tam je tudi okoli 100 manjših plovil obalne straže.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje